HISTORIA ROZRYWKA

Niesamowite historie z naszych stron na nowym kanale [VIDEO]

Wczoraj zadebiutował lokalny kanał popularno-edukacyjny Po Drugiej Stronie Lustra. “Wyczarował” go Bernard Kokczyński, pasjonat historii, odkrywca niezwykłości tuż obok nas. Pabianiczanin wyszperał mnóstwo ciekawostek i przedstawia je w zajmujący, barwny sposób.

Po fantastyczne historie wcale nie trzeba wybierać się w daleką podróż. Są na wyciągniecie dłoni – po drugiej stronie lustra.

Premierowy odcinek Kokczyński poświęcił niewielkiej miejscowości Wymysłów Francuski, położonej między Łaskiem a Pabianicami. Tytuł brzmi “Czemu Wymysłów jest francuski !?”, ale wyjaśnienie tej kwestii to nie jedyny wątek videoopowieści. Prócz szalenie interesującej historii markiza de Boufflers, odwiedzamy pozostałości po  cegielni czy zapomniane cmentarze. W ciągu raptem 20 minut pozyskujemy wiedzę o właścicielach Wymysłowa, okraszoną mnóstwem unikalnych, starannie udokumentowanych ciekawostek.

Kanał  ma charakter popularno-edukacyjny. Każdy odcinek posiada również napisy w języku angielskim.

-Główną misją kanału jest rozbudzenie w widzach ciekawości otaczających ich miejsc pod kątem historycznym i promować ludzi oraz wydarzenia związane z województwem łódzkim. Poznanie lokalnej historii pozwala na lepsze zrozumienie otaczającego nas świata – przekonuje Bernard Kokczyński. I dodaje: – Mimo, że zarówno od strony naukowej (jestem studentem studiów doktoranckich na UŁ), jak i zawodowej (jestem związany z ekonomią i finansami), historia była od zawsze moją pasją i chciałbym nią  zarażać innych.

Zarażanie  polega też na zachęceniu  widzów do wyjścia z domu i samodzielnego odwiedzenia prezentowanych miejsc – odcinki są powiązane z grą terenową (geocaching).

Części cyklu mają ukazywać się w dwutygodniowych odstępach. Tytuł kolejnego odcinka to “Linia umocnień Warty-Widawki”. Został zrealizowany przy współpracy z Muzeum Miasta i Rzeki Warty. – Dodatkowo w kolejnych odcinkach będę również pokazywał przedmioty z epoki takie jak np. orzełek wrześniowy czy polski hełm “Salamandra” – zapowiada pasjonat z Pabianic.

(Fot. screen/Po Drugiej Stronie Lustra)