FAKTY

Nietypowa manifestacja przy grobach żołnierzy Armii Czerwonej

Odosobniona inicjatywa: Pokojowy protest przeciwko wojnie przy pomniku i grobach żołnierzy radzieckich z II Wojny Światowej. “Zbierając się w powadze w tym miejscu i paląc znicze okażmy w ten sposób, że sprzeciwiamy się wojnie i agresji Rosji na Ukrainę” zachęcał mieszkaniec. Zainteresowania nie było.

Pod pomnikiem z czerwoną gwiazdą  sierpem i młotem, w kwaterze żołnierzy pomniku i grobach żołnierzy radzieckich z okresu II Wojny Światowej, dziś o godz. 15.00 zapłonęły znicze. Można je było jednak policzyć na palcach jednej ręki. 

– To ma być wyraz sprzeciwu przeciwko napaści Rosji na Ukrainę, ale również żeby pokazać, że szanujemy groby poległych u nas rosyjskich żołnierzy – usłyszeliśmy od pabianiczanina.

Inicjator zachęcał do przynoszenia  kartek z wydrukowanym antywojennym hasłem, ale bez obraźliwych tekstów wobec Rosji i Rosjan. Protestujący wyszedł z założenia, że na Ukrainie giną nie tylko ukraińscy cywile i żołnierze, ale również rosyjscy, a żadna śmierć i żadna ofiara nie są potrzebne.

– Nie martwi mnie, że niewiele osób teraz tu przychodzi, ja będę tutaj codziennie – powiedział.

 

 

 

Tagi: