FAKTY

Niosą sztandar pabianickiego Hufca ZHP

Od ponad 100 lat są obecni w lokalnym środowisku.

Cały rok harcerskie drużyny pracują i zbierają punkty za aktywność. Najlepsi z najlepszych rywalizują później ze sobą o miano Sztandarowej Drużyny – najczęściej podczas Startu w Małeczu. Sprawdzane jest między innymi terenoznawstwo, znajomość regulaminów, historii ZHP oraz sprawność fizyczna. Tegoroczny turniej i zaszczytny tytuł otrzymała 3. PDH „Czarna Trójka”. Przez następny rok będą nosić sztandar pabianickiego hufca i reprezentować go na różnych uroczystościach.

„Czarna Trójka” w pigułce

Za datę utworzenia drużyny przyjmuje się 17 września 1917. Patron płk. Jan Kiliński pojawił się dwa lata później (najpierw był H. Sienkiewicz). Do 1933 roku ich barwy były białe, a na czarne zmieniono je w 1933 roku. Wtedy także przemianowano nazwę na „Czarną Trójkę”.

Ich praca trwała do wybuchu II Wojny Światowej (już w listopadzie 1939 drużynowy Kazimierz Jakubowski ps. „Trzeciak” organizuje grupę konspiracyjną, która zostaje później włączona do Szarych Szeregów). Działalność drużyny wznowiono w lutym 1945, pięć lat później dochodzi do likwidacji Związku Harcerstwa Polskiego, który wraca za kolejne sześć lat (…).

W kwietniu 1982 roku hm. Waldemar Jagieło reaktywuje 3. PDH po kilkuletniej przerwie w działalności. Od tamtej chwili „Czarna Trójka” jest aktywną drużyną pabianickiego hufca, reprezentując go na ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych wydarzeniach i rocznicach. Udzielają się także w lokalnym środowisku.

Ostatni raz Drużyną Sztandarową byli w roku 2015/2016 (wcześniej w 2012/2013), a w 2017 obchodzili 100-lecie istnienia. Jubileusz uczczono m.in. wystawami, ogniskiem z gawędą oraz uroczystym przemarszem przez ulicę Zamkową.

„Czarna Trójka” kieruje się hasłem: „My zawsze na czele w świat idącej fali”. Obecnie liczy 30 członków. Drużynową jest hm. Katarzyna Golińska, a przybocznymi pwd. Zuzanna Lesz i Robert Hanczka HO. Przy drużynie działa 103. Pabianicka Gromada Zuchowa „Czarne Stópki”.

(zdjęcie główne: Sebastian Zdziebłowski)