FAKTY

Nowa rzeźba w Pabianicach. Na wodzie

Przy „Grota” Roweckiego stanęła oryginalna kompozycja przestrzenna.

Nietypowy monument zaprezentowano w ubiegły weekend w Europejskim Parku Rzeźby przy ul. „Grota” Roweckiego 8. Zrobiono go z żywicy poliestrowej, maty szklanej i topcoatu poliestrowego. Ma wymiary 4,5 x 2,5 x 2 m.

Praca Tomasza Koclęgi nosi tytuł “Refleksja”. Rzeźba powstała w 2018 roku i wcześniej była eksponowana w Parku na Zamku w Mosznie. W Europejskim Parku Rzeźby będzie można podziwiać ją przynajmniej przez rok w ramach wystawy czasowej.

Przedstawia stylizowaną głowę ludzką, sprawiającą wrażenie do połowy zatopionej w wodzie. Autor za jej pośrednictwem nawiązuje do relacji człowieka z naturą. Jest to główny motyw twórczości artysty. „W swoich pracach koncentruję się na człowieku. Interesuje mnie analizowanie ludzkich postaw, zachowań, emocji. W „poetyckich formach” – przedstawianych nie wprost – szukam obszarów ludzkiej wrażliwości, ludzkich pragnień, trosk czy energii, które na mnie oddziałują” – mówi Koclęga.

Autor rzeźby aktualnie pracuje na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zajmuje się głównie rzeźbą plenerową i posiada w swoim dorobku liczne rzeźby zainstalowane na stałe w przestrzeniach publicznych w USA, Republice Czeskiej, na Litwie i w Polsce. Do ostatnich prezentacji należą między innymi: „Inner dimensions” w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii, „Bliskość” w Bratysławie, „Dotyk” w Nayoro w Japonii, „Gniazdo” w Zawierciu czy „Samotność” w Harbinie w Chinach.

Od kilku lat w obszarze twórczych poszukiwań Koclęgi znalazły się również mniejsze prace z brązu. Jest również liderem i założycielem zespołu „Snow Art Poland”, który od 2014 roku realizuje rzeźby w śniegu. Wraz z zespołem uczestniczył w największych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursach tego typu na świecie, zdobywając liczne nagrody.

„Refleksja” to kolejna praca artysty, która pojawi się Europejskim Parku Rzeźby. Od 2012 roku w parku można podziwiać kompozycję „Wtuleni” – to dwie potężne, bezgłowe postaci, obejmujące drzewa (aktualnie podlega renowacji).