FAKTY

Nowe restrykcje. Zakaz wychodzenia z domu bez bezwględnej konieczności

 Są kolejne ograniczenia związane z walką z koronawirusem. Mają obowiązywać do 11 kwietnia.

Dziś po godz. 13.00 przedstawiciele rządu ogłosili nowe restrykcje, konieczne do “spłaszczenia” zachorowań. Obecnie w Polsce jest ponad 800 udokumentowanych zakażeń, a 9 osób zmarło.

Rząd uznał za niezbędne ograniczenia dotyczące:

• przemieszczania się (zakaz wychodzenia z domu poza koniecznymi sytuacjami, czyli np. wyjście do pracy, do sklepu, apteki lub lekarza, z psem. Nie wolno np. spacerować po bulwarach, w lesie, parkach).

• ograniczenia liczby osób w komunikacji zbiorowej (każdy środek komunikacji może być tylko wypełniony w połowie miejsc siedzących).

• zgromadzeń (zakaz powyżej dwóch osób).

Wprowadzone 20 marca Rozporządzenie o stanie epidemii nadal obowiązuje. Dotyczy: ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się, ograniczenia lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów, ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy, zakazu organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności, nakazu udostępnienia nieruchomości, lokali i terenów przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

Premier powiedział dziś, że dzięki wprowadzonym restrykcjom będą mogły odbyć się wybory prezydenckie, egzaminy maturalne i inne, a życie codzienne zacznie wracać do normy.