FAKTY

Nowy obowiązek właścicieli psów

Właściciele psów w Konstantynowie Łódzkim muszą mieć podczas spaceru z psem torebki czy łopatki. Sprawdzą to strażnicy miejscy.

Rada Miejska w Konstantynowie Łódzkim podjęła uchwałę, zgodnie z którą na właścicieli zwierząt domowych został nałożony obowiązek posiadania w niezbędnej ilości torebek, łopatek lub innych urządzeń służących do zbierania odchodów po swoich zwierzętach z terenów użytku publicznego takich jak: ulice, chodniki, parki, skwery, zieleńce, klatki schodowe budynków mieszkalnych, piwnice itp.

Obowiązek ten ma na celu poprawę stanu czystości na terenie miasta, szczególnie w miejscach, z których korzystają właściciele zwierząt tj. wokół bloków, wzdłuż ulic, na terenach zabawowych.

Jak przypomina konstantynowski ratusz, “osoba, która wyprowadza psa na spacer, ma obowiązek posiadania takiej ilości torebek, łopatek lub innych urządzeń służących do zbierania odchodów, które umożliwią uprzątnięcie wszystkich zanieczyszczeń, jakie mogą powstać podczas spaceru”.

W przypadku niewykonania tego obowiązku Straż Miejska może nałożyć mandat karny w wysokości do 500 zł.

Nowy przepis wszedł w życie 15 grudnia 2021 r., ale dotąd (okres świąteczny) nie obyła się żadna kontrola pod tym kątem.

– Zamierzamy podjąć konkretne działania w tym zakresie. Nasza akcja ma przede wszystkim charakter edukacyjny – mówi komendant Straży Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim Waldemar Stegliński.

Od dawna na brak torebek reagują łódzcy strażnicy. Na stronie internetowej akcji “Posprzątaj, to nie jest kupa roboty” czytamy, że codziennie w Łodzi psy pozostawiają na trawnikach 20 ton odchodów. Każdego roku miasto zakupuje 1 200 000 specjalnych zestawów higienicznych, które za darmo dostępne są w portierni Wydziału Gospodarki Komunalnej oraz w centrach obsługi mieszkańców.

 

Tagi: