HISTORIA

Obala historyczne mity. Lekcja inne niż wszystkie

Na początku był to jedynie licealny projekt, jednak dzięki uznaniu rozprzestrzenił się także na inne szkoły.

Klasy ósme Szkoły Podstawowej nr 17 uczestniczyły w lekcji „Niepodległość w pięciu aktach”, przeprowadzonej przez Gracjana Majewskiego, tegorocznego absolwenta II LO.

– To wykład, który przedstawia historię odzyskania przez Polskę niepodległości w zupełnie innym świetle niż to prezentowane w podręcznikach – zaznaczyła nauczycielka Dagmara Borowiak-Fijołek.

Lekcja skupiała się na 5 aktach woli dyplomatycznej mocarstw światowych, które umiędzynarodowiły sprawę polską i umożliwiały de facto powstanie Państwa Polskiego bez względu na wynik wojny. Gracjan przedstawił sylwetki trzech mężów stanu (Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski), którzy przyczynili się do wydania poszczególnych aktów oraz same bezpośrednie okoliczności, jak do tego doszło. Wykład urozmaicały ciekawostki związane z „ojcami niepodległości”.

– Postanowiłem odmitologizować niektóre postacie, których nadmierna apoteoza ukuła się u nas zwyczajem, nie mającym poparcia w faktach, a część postaci słusznie dowartościować – mówi Gracjan. Sam był zaskoczony zainteresowaniem niewiele młodszych od siebie kolegów: – Uczniowie słuchali z zaciekawieniem, byli aktywni, dopytywali – dodaje.

Podobne lekcje odbyły się w czerwcu w pabianickich gimnazjach i w Ksawerowie. Ich organizatorem jest „Przystanek: Wolność” (TUTAJ profil FB) – na czele tej inicjatywy stoi właśnie Gracjan Majewski. Jak powstała? Na początku był to jedynie licealny projekt, jednak dzięki uznaniu rozprzestrzenił się także na inne szkoły.

Gracjan obecnie jest studentem I roku prawa na WPiA UŁ, ale nadal jeździ z lekcjami i prowadzi fanpage „Przystanku: Wolność”.

– Mam już zaplanowane akcje na inne rocznice i zamierzam popularyzować bogatą historię Polski – deklaruje 19-latek.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *