KOMUNIKACJA

Od jutra (31.08.) zamknięty przejazd na ul. Lutomierskiej. Objazdy [MAPKA]

Na około dwa tygodnie zostanie zamknięty przejazd kolejowy na ul. Lutomierskiej. Zmienią się rozkłady jazdy autobusów linii 1, 2, 4, 5, 6, 7, 260 i 261. Objazdami pojadą autobusy linii 2, 260 i 261. Zostanie też uruchomiona linia zastępcza Z2.

Od 31 sierpnia planowane jest rozpoczęcie pierwszego etapu przebudowy przejazdu drogowo-kolejowego na ul. Lutomierskiej. Inwestycję prowadzi PKP PLK. Wykonawca robót – ZUE S.A. – planuje wstępnie, że prace potrwają do 14 września. Kolejne zamknięcie przejazdu zaplanowane jest na listopad. Autobusy komunikacji miejskiej pojadą zmienionymi trasami.
Autobusy linii 2 z Podmiejskiej dojadą bez zmian do przystanku Karniszewicka / Wspólna, dalej pojadą objazdem ulicami Wspólną, Partyzancką i stałą trasą do Waltera-Jankego. Analogiczna zmiana trasy obowiązuje w przeciwnym kierunku. Na czas objazdu nie będą wykonywane podjazdy pod zajezdnię MZK w kursach oznaczonych w rozkładzie jazdy literą A. W zamian zostanie uruchomiona linia zastępcza Z2 skomunikowana z linią 2 na przystanku Karniszewicka / Wspólna. Autobusy linii Z2 zabiorą pasażerów z „dwójki” i pojadą od przystanku Karniszewicka / Wspólna ulicami Karniszewicką i Lutomierską do zajezdni MZK.
Odjazdy linii Z2 z przystanku Karniszewicka / Wspólna do zajezdni MZK: w dni robocze o 4.45, 5.50, 6.50, 15.21 i 20.27 oraz w soboty o 5.37,
Odjazdy linii Z2 z zajezdni MZK do przystanku Karniszewicka 87: w dni robocze o 15.05 i w soboty o 5.14.
Autobusy linii 260 i 261 z Górki Pabianickiej dojadą bez zmian do zajezdni MZK, dalej pojadą ulicami: Lutomierską, Karniszewicką, Partyzancką i właściwą trasą do Waltera-Jankego. Dla linii 260 objazd obowiązuje w podanym kierunku, dla linii 261 – w obydwu kierunkach.

Zmiany w organizacji ruchu, przywrócenie częstotliwości

W związku ze zmianą trasy, tymczasowo o kilka minut będą przesunięte godziny odjazdów. Taka sama trasa objazdu obowiązuje dla autobusów pozostałych linii wyjeżdżających z zajezdni i zjeżdżających do zajezdni.

Na czas zamknięcia przejazdu pojawią się zmiany w organizacji ruchu. Na skrzyżowaniu ulic Karniszewickiej i Wspólnej zaplanowana jest tymczasowa sygnalizacja świetlna. Na ulicy Wspólnej między ulicami Brauna a Karniszewicką zostanie ustawiony tymczasowy przystanek autobusowy. Objazd dla tranzytu jest wyznaczony od węzła „Pabianice Północ” trasą S14 do węzła „Dobroń”, następnie do Pabianic przez Chechło Drugie, Chechło Pierwsze i ulicę Łaską.
W związku z rosnącą liczbą pasażerów komunikacji miejskiej i planowanym przywróceniem zajęć w szkołach, od 31 sierpnia zostanie przywrócona częstotliwość kursowania, która obowiązywała przed wprowadzeniem ograniczeń życia codziennego związanych z pandemią koronawirusa:
linia 1 – przywrócenie w niedziele i święta częstotliwości co 40 minut zamiast co 60,
linia 2 – przywrócenie w soboty po południu oraz niedziele i święta częstotliwości co 40 minut zamiast co 80,
linia 4 – przywrócenie kursowania w niedziele i święta,
linia 5 – przywrócenie kursowania w dni powszednie po godzinie 15:30 oraz przywrócenie w niedziele i święta częstotliwości co 40 minut zamiast co 60,
linia 6 – przywrócenie stałego rozkładu jazdy w niedziele i święta,
linia 7 – przywrócenie 20-minutowej częstotliwości kursowania w dni powszednie.

Migawki, bilety

Osoby, które zawiesiły bieg okresu ważności biletu okresowego zakodowanego na Migawce, a teraz chciałby ten bilet ponownie odwiesić, powinny wypełnić krótki formularz na stronie www.migawka.lodz.pl. Wznowienie biegu okresu ważności biletu nastąpi następnego dnia po złożeniu wniosku lub w dowolnym, późniejszym wskazanym dniu. W konsekwencji tego działania do Migawki zostanie przypisany nowy bilet, którego okres ważności równy jest niewykorzystanej części zawieszonego biletu. Jest to bilet wirtualny, który, tak jak w przypadku biletu internetowego, należy zakodować na Migawce (w biletomacie, kasie biletowej albo podczas kontroli biletów).
Od 31 sierpnia zostaną przywrócone standardowe godziny pracy Biura Obsługi Klienta MZK przy ul. Narutowicz 9 (od poniedziałku do piątku od 6:00 do 19:45 oraz w dwie ostatnie soboty miesiąca od 9:00 do 13:00). Bez zmian pracuje Punkt Sprzedaży Biletów na dworcu kolejowym (w dni powszednie od 6:00 do 18:15 oraz w dwie pierwsze soboty miesiąca od 9:00 do 13:00). Z uwagi na roboty budowlane na krańcówce Waltera-Jankego, znajdująca się tam kasa biletowa jest tymczasowo nieczynna.

Środki ostrożności

Dotychczas w Polsce nie odnotowano żadnego ogniska koronawirusa w transporcie publicznym. Autobusy MZK codziennie są odkażane. To samo dotyczy biletomatów, także tych na przystankach. Obowiązują również limity liczby pasażerów. W przypadku autobusów pabianickiego MZK jednocześnie może podróżować 47 osób, co stanowi połowę nominalnej liczby miejsc w pojeździe. W środkach transportu publicznego nadal istnieje obowiązek zasłaniania ust i nosa.