KOMUNIKACJA

Od poniedziałku demontaż słupów trakcyjnych

Ruszają prace w związku z doraźnym remontem sieci tramwajowej.

Remont obejmie wymianę 6354 metrów przewodu jezdnego na odcinku od Widzewskiej do Dużego Skrętu i od zamku do pętli na Wiejskiej, a także 28 słupów trakcyjnych na terenie miasta. Pierwszy etap prac – demontaż słupów – rozpocznie się w najbliższy poniedziałek. Według harmonogramu na wykonanie ostatniego etapu (montaż przewodów jezdnych) spółka „PROGREG” ma czas do 6 października (oznacza to, że tramwaj może nie wrócić we wrześniu).

Doraźny remont sieci pozwoli na kursowanie tramwaju przez najbliższe 2 lata. Na remont całego torowiska potrzebujemy – więcej niż pierwotnie zakładano – 146 mln 388 tys. złotych (taką wartość ogólną podano w projekcie). Prezydent Grzegorz Mackiewicz i wójt Ksawerowa Adam Topolski ubiegają się o pieniądze (88 mln) z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wczoraj prezydent ogłosił, że nasz wniosek przeszedł pozytywnie ocenę formalną – podobnie jak 7 innych projektów z województwa (zobacz tutaj).

Pozyskanie środków z RPO będzie szalenie trudnym zadaniem – cała pula wynosi 115 mln, a sama Łódź walczy o 74 mln (na gruntowną przebudowę linii tramwajowej w ul. Wojska Polskiego i Strykowskiej). – Marszałek Witold Stępień będzie się starał o zwiększenie tej sumy. Na wszystkie zakwalifikowane wnioski potrzeba ok. 210 mln złotych – powiedział Mackiewicz.

JAK NASI SAMORZĄDOWCY O TRAMWAJ „WALCZYLI”