KOMUNIKACJA

Odcinek A1 od Tuszyna za trzy lata

GDDKiA wybrała wykonawcę odcinka autostrady A1 od Tuszyna do granic z województwem śląskim. Długość pierwszego budowanego odcinka to prawie 16 km.

30 lipca zostanie podpisana umowa na budowę odcinka “A” autostrady A1 (Tuszyn – Piotrków Trybunalski). Wykonawcą kontraktu w systemie „zaprojektuj i zbuduj” jest konsorcjum firm: Budimex – Strabag. Zgodnie z warunkami kontraktu, przewidywany czas realizacji to 32 miesiące od chwili podpisania umowy, do czego należy doliczyć okresy zimowe (15 grudnia – 15 marca). Koszt przedsięwzięcia to ok. 478,9 mln zł.

Nowa autostrada (o dwóch jezdniach po dwa pasy ruchu w każdym kierunku oraz pas awaryjny), będzie biegła w śladzie istniejącej drogi. Nowością będzie nawierzchnia betonowa i fakt, że węzeł „Piotrków Trybunalski Zachód” zyska nowe relacje skrętne. Dodatkowo będzie można skręcić z Łodzi w kierunku Warszawy i z Warszawy na Łódź, co dotychczas nie było możliwe.

Autostrada A1 jest jedyną polską autostradą o przebiegu południkowym, przecinającą całe terytorium kraju. Jednocześnie stanowi ona część Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) oraz priorytetowego projektu „Autostrada Gdańsk – Brno / Bratysława – Wiedeń”.

Po zakończeniu budowy, autostrada utworzy główny szlak komunikacyjny łączący Trójmiasto z Czechami – Gorzyczki, prowadząc przez okolice Torunia, Łodzi i Katowic co ułatwi dostępu do polskich portów z Czech, Słowacji czy Węgier.


Jeden komentarz do “Odcinek A1 od Tuszyna za trzy lata

  1. Jest szansa aby naprawić S8 czyli faktycznie planowana S8 obok Piotrkowa i Bełchatowa:

    Przekaż, podaj dalej ten wpis:
    Popierajmy o przedłużenie S12 do obwodnicy Bełchatowa nawet w formie jak wygląda teraz obwodnica Bełchatowa. W powiązaniu z wschodnią obwodnicą skomunikuje to dobrze region. Odciąży drogę przez Majków, Gomulin, Woźniki, Mzurki, Huta, Dobrzelów, na której już robią się drobne korki i jazda tą drogą staje się uciążliwa. Najuciążliwszy przejazd przez centrum Gomulina, w pobliżu sklepy, szkoła. Trzeba bardzo uważać.

    Optujmy żeby nie było tak jak teraz jest z S8 gdzie urywa się w szczerym polu a powinna zostać przedłużona do Tomaszowa Mazowieckiego.

Comments are closed.