FAKTY HISTORIA

Odnalazł się przedwojenny sztandar. Tego się już nikt nie spodziewał

Szefostwo i cała społeczność uczniowska szkoły w Dłutowie ma powód do radości. Po kilkudziesięciu latach niespodziewanie odnalazł się przedwojenny sztandar.
Czerwiec – 1939. Zakończenie roku szkolnego z nowym sztandarem. Fot. archiwum szkoły

Poszukiwaliśmy go intensywnie przed nadaniem patronatu placówce, ale bez skutku. Dlatego wybraliśmy inne imię dla szkoły: im. Lotników Września 1939 roku , a nie powróciliśmy do przedwojennego patrona – marszałka Józefa Piłsudskiego – mówi Mariola Seliga, dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Dłutowie.

Szkoła otrzymała sztandar w czerwcu 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej. W czasie okupacji przechowywany był w Pabianicach, potem na krótko wrócił do szkoły i ulotnił się. “Powrócił do Dłutowa po wojnie, jednak nie zachował się do dziś. Jego losy są nieznane” – czytamy na stronie internetowej szkoły.

Szkoła odzyskała sztandar sierpniu 2020 roku, a pochwaliła się tym wczoraj (19.04.) podczas odwiedzin kuratora oświaty Waldemara Flajszera.

Jak odnalazł się sztandar?

– Okazało się, że po śmierci byłego dyrektora rodzina znalazła sztandar z orłem i Matką Boską Ostrobramską i zaniosła do kościoła, a ksiądz proboszcz przekazał znalezisko szkole – tłumaczy dyr. Mariola Seliga. I dodaje: – Sztandar przechowywany był w bardzo dobrych warunkach. Wygląda jak nowy. Został wyeksponowany w gablocie przy wejściu głównym.

***

Początki szkolnictwa w Dłutowie sięgają XVI w. Obszerny tekst o historii Szkoły w Dłutowie znajdziecie TUTAJ

(Fot. FB Szkoła w Dłutowie)