FAKTY

OSA u nas nie powstanie. Dlaczego?

Rozstrzygnięto ministerialny program. Nasz powiat nie otrzyma dofinansowania.

Ponad 30 podmiotów z województwa łódzkiego otrzyma pieniądze na budowę „Otwartej Strefy Aktywności”, która w założeniu ma integrować pokolenia. OSA to nie tylko urządzenia na wzór plenerowych siłowni, ale także strefa gier, relaksu i zagospodarowanie zieleni.

Powiat pabianicki złożył wniosek na dofinansowanie (informowaliśmy o tym w lutym) do wariantu podstawowego (6 urządzeń do ćwiczeń, urządzenia do gier edukacyjnych montowane na stałe oraz ławki). Inwestycja opiewała na 51.230 zł, ubiegaliśmy się o 25 tys. zł dotacji (wkład własny 26.230 zł). OSA miała powstać na terenie pomiędzy halą sportową a II Liceum Ogólnokształcącym.

Do Ministerstwa Sportu i Turystyki wpłynęło ponad 1000 wniosków z całej Polski. Na program przeznaczono ok. 54 mln zł, a suma z wniosków była blisko dwukrotnie wyższa – ponad 94 mln. W związku z dużym zainteresowaniem głównym kryterium oceny w programie był wskaźnik G (dochody podatkowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca). Pod uwagę wzięto gminę, na której OSA miała powstać, czyli Gminę Miejską Pabianice. Dofinansowanie otrzymały najmniej zamożne podmioty – takie, które posiadają wskaźnik G nie wyższy niż 1.350.

Lista podmiotów z województwa łódzkiego, którym przyznano dofinansowanie: Gmina Białaczów, Gmina Bedlno, Miasto Brzeziny, Gmina Burzenin, Gmina Czerniewice, Gmina Godzianów, Gmina Jeżów, Gmina Lgota Wielka, Gmina Lututów, Gmina Ładzice, Gmina Łęczyca, Gmina Maków, Gmina Nowa Brzeźnica, Gmina Nowe Ostrowy, Gmina Miasto Ozorków, Gmina i Miasto Pajęczno, Gmina Paradyż, Gmina Pątnów, Gmina Poddębice, Gmina Poświętne, Gmina Ręczno, Gmina Rzeczyca, Gmina Sieradz, Gmina Strzelce Wielkie, Gmina Sulejów, Gmina Uniejów, Powiat Zduńskowolski, Gmina Zduńska Wola, Miasto Zduńska Wola, Gmina Zelów, Gmina Złoczew.