KOMUNIKACJA ROZRYWKA

Owocorower, kolorowy bilet i przeciąganie Jelcza

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu – dla mieszkańców przygotowano liczne atrakcje i wydarzenia towarzyszące. Kulminacją będzie piknik na Lewitynie z okazji Dnia Bez Samochodu.

• Do 22 września prowadzona jest akcja „Książka w drodze”, czyli mobilna biblioteka dostępna w wybranych autobusach MZK. Do dyspozycji pasażerów książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej, które można wziąć do domu, przeczytać i podać dalej.

• Rusza piąta edycja konkursu „Kolorowy Bilet”. Uczniowie klas IV – VII pabianickich podstawówek mogą zaprojektować szatę graficzną biletu, tym razem o nominale 65 gr. Zwycięski projekt będzie wydrukowany w nakładzie 30 tys. egzemplarzy i wprowadzony do pełnoprawnej dystrybucji.

• Planowana jest premiera książki „Przystanek Pabianice – z historii miejskiej komunikacji”, przygotowanej przez Muzeum Miasta Pabianic.

• 18 i 20 września w godzinach 15.00-17.00 zaplanowano „Malowane przystanki”, czyli artystyczne dekorowanie specjalnej konstrukcji ulokowanej blisko przystanków przy SDH.

• 22 września – Europejski Dzień Bez Samochodu. Tego dnia można bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej na podstawie dowodu rejestracyjnego. Razem z właścicielem auta bez opłat mogą podróżować także osoby towarzyszące – łącznie (wliczając właściciela) w liczbie zgodnej z liczbą miejsc siedzących wpisaną w dowodzie rejestracyjnym.

Na Lewitynie w godzinach 12-17 odbędzie się piknik. Wśród atrakcji m.in. konkurs dla dzieci i wielkoformatowa gra planszowa z wiedzy o ruchu rowerowym, owocorower (miksowanie owoców za pomocą siły własnych nóg), zawody w przeciąganiu na linie Jelcza Vero oraz w przerzucanie opon autobusu, alkogogle i trasa z przeszkodami, strefa najmłodszego pasażera, darmowy popcorn i wata cukrowa. Czekają konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych. Przy okazji SM znakuje rowery.

Piknik promujący zrównoważony transport będzie współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach”.