FAKTY

Pabian-Med już wystawia elektroniczne recepty. Od 1 stycznia 2020 będą one obowiązkowe

Kolejny etap cyfryzacji służby zdrowia. To z jednej strony perspektywa wygody, z drugiej – ogromne wyzwanie dla lekarzy i pacjentów.

Po wprowadzonych w 2016 roku e-zwolnieniach nadchodzi czas na elektroniczne recepty. 51 lekarzy w naszym regionie wystawiło już ponad 42 tysiące recept dla 4314 pacjentów.

Do łódzkiego oddziału NFZ spłynęły też pierwsze e-recepty z Pabianic. Pochodzą z SP ZOZ Pabian-Med przy ul. Kilińskiego.

– Przetestowaliśmy system. Jesteśmy gotowi do wystawiania e-recept – powiedziała portalowi pabianice.tv doktor Anna Szcześniak-Rydz, dyrektor przychodni Pabian-Med.

Od 1 stycznia 2020 roku e-recepty będą obowiązkowo wystawiane we wszystkich placówkach w Polsce. W Łódzkiem już 86 placówek medycznych spełniło wymogi formalne i otrzymało certyfikat, który umożliwia komunikację z systemem e-zdrowie. Po dostosowaniu aplikacji lekarze wystawią swoim podopiecznym nowoczesne e-recepty.

Korzyści

E-recepta jest wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, dzięki któremu pacjent może sprawnie i szybko wykupić przepisane przez lekarza leki, a także śledzić szczegóły oraz dawkowanie, logując się do swojego Internetowego Konta Pacjenta. E-recepta to recepta czytelna dla farmaceuty – eliminuje problemy z błędnymi danymi, brakiem pieczątki, czy niewyraźnym pismem lekarza – to było zmorą pacjentów, którzy czasem musieli wrócić do poradni, by poprawić receptę.

Jest wygodna dla pacjenta także ze względów ekonomicznych: pozwala na wykupienie tylko części przepisanych leków lub każdego leku w innej aptece – bez konieczności proszenia o odpis. Pacjent, który posiada Internetowe Konto Pacjenta ma stały i łatwy dostęp do wszystkich wystawionych recept – przez telefon lub komputer. E-recepta jest dostępna w każdej aptece – nawet, jeśli pacjent zgubi papierową wersję, nie będzie problemu z jej realizacją.

Instrukcja

Jak działa e-recepta? Lekarz wystawia ją elektronicznie, pacjent otrzymuje wydruk informacyjny lub e-receptę drogą elektroniczną – jako SMS z 4-cyfrowym kodem bądź e-mail. Receptę może zrealizować w każdej aptece, farmaceuta skanuje kod z wydruku lub wpisuje 4-cyfrowy kod z SMS i PESEL, a pacjent otrzymuje lek: jeden lub wszystkie – jak woli.

Co to jest Internetowe Konto Pacjenta? To internetowa aplikacja, dzięki której w łatwy, szybki i bezpieczny sposób zalogowany pacjent ma dostęp do swoich danych medycznych. Na swoim IKP pacjent zobaczy m.in.: informacje o receptach i skierowaniach wystawionych dla niego i bliskich, informacje o wysokości kwot podlegających refundacji dla poszczególnych produktów leczniczych oraz udzielonych świadczeniach w ramach NFZ.

Aby zalogować się na swoje Internetowe Konto pacjenta, trzeba mieć profil zaufany. Zakłada się go bez wychodzenia z domu, jeśli mamy np. konto w banku, który ma zgodę na potwierdzanie „profilu zaufanego”. Wykaz banków i innych instytucji, w których można go założyć znajdziecie na stronie obywatel.gov.pl.


2 komentarze do “Pabian-Med już wystawia elektroniczne recepty. Od 1 stycznia 2020 będą one obowiązkowe

  1. Do tego poproszę aplikację, w której aptece znajduje się lek i w jakiej cenie można go kupić.

Comments are closed.