FAKTY

Pabianice z większą dopłatą dla ubogich samorządów

Ponad 3 miliony zł „nagrody” za klepanie biedy. Najwyższe w powiecie janosikowe dla naszego miasta. Ksawerów i Gmina Pabianice nie mają szans na janosikowe, bo za dobrze prosperują.

Pabianicom, jako ubogiemu miastu, została właśnie przyznana subwencja wyrównawcza, czyli tzw. janosikowe. W 2017 wyniesie 3.149.550 zł i jest wyższa od kwoty przyznanej w 2016 r. – wówczas wynosiła 2.816.914 zł. Pieniądze przekazywane są do Urzędu Miejskiego w dwunastu transzach.

Wysokość subwencji na 2017 wyliczono w oparciu o dane finansowe z 2015, czyli już z okresu, kiedy miastem rządził Grzegorz Mackiewicz. Pabianice dostaną z wpłat do budżetu państwa ze strony bogatszych samorządów więcej niż rok wcześniej o 332.636 zł.

Janosikowe oblicza się na podstawie wskaźników dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych gmin. Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie wskaźniki dochodów. To podstawa najnowszego rankingu biednych i bogatych samorządów. Obejmuje on 2478 miejsc.

Dochody powyżej średniej uzyskało 449 gmin, w niektórych przypadkach znacznie przekraczając wskaźnik G. Rekordzistą pod tym względem jest gmina wiejska Kleszczów, która osiągnęła najwyższe wpływy z podatków. Na jednego mieszkańca przypadło tam 34.825,79 zł. To blisko 22 razy więcej niż średnia krajowa i niemal 82 razy więcej niż najniższy odnotowany wynik, który należy do gminy wiejskiej Radgoszcz (woj. małopolskie) – 424,77 zł.

Tutaj można zobaczyć pełny, najnowszy ranking. Pabianice znalazły się na 712. miejscu – z dochodami na mieszkańca 1.406,99 zł. Oto wyniki innych gmin w naszym powiecie:
Lutomiersk  poz. 640, dochód na mieszkańca: 1.444,98 zł
Dobroń poz. 543, dochód na mieszkańca: 1.517,14 zł
Konstantynów Łódzki poz. 385, dochód na mieszkańca: 1.660,70 zł
Ksawerów poz. 148, dochód na mieszkańca: 2.145,07
Gmina Pabianice poz. 81, dochód na mieszkańca: 2.522,16

Wskaźnik G dla kraju wynosi 1.596,67 zł

Wynika z tego, że Konstantynów, Ksawerów i Gmina Pabianice nie mają szans na janosikowe, bo za dobrze prosperują. Ponadto Gmina Pabianice (z jednym z najwyższych wskaźników) musi wpłacić do puli dla ubogich samorządów 177.374 zł. Dłutów dostanie 1.935.228 zł janosikowego, Lutomiersk 1.260.913 zł, Dobroń 731.270 zł.

Dane o wysokości poszczególnych części subwencji ogólnej, w tym części wyrównawczej, a także wpłat do budżetu państwa dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego są zamieszczone na stronie Ministerstwa Finansów. Jedne samorządy otrzymują janosikowe, a inne dokonują wpłat do budżetu na ten cel na mocy ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Prezydent Grzegorz Mackiewicz i większość popierających go radnych stara się zapewnić janosikowe dla Pabianic także w kolejnych latach, np. podnosząc podatki.


2 komentarze do “Pabianice z większą dopłatą dla ubogich samorządów

 1. Żądam rozliczenie tego janosikowego co do grosza! Trzeba być bezczelnym, by zabierac bezbronnym (podatki) i przekierowywac na urząd,
  Tylko kretyn uwierzy, ze wciąz biedni, bo szpital. To działanie z premedytacją!

 2. Panie Prezydencie Mackiewicz ponieważ nie mam w zwyczaju korzystać z opłacanej przez miasto i spółki miejskie Pana tuby propagandowej jaką jest pewien podobno pabianicki tygodnik pragnę odpowiedź na Pana wystąpienie i wskazać na łamach innych mediów na delikatnie mówiąc Pana niedomówienie i wprowadzenie mieszkańców błąd. Uważam, że zrobi Pan to świadomie.
  Jak Pan doskonale wie a przynajmniej piastując swój urząd wiedzieć Pan powinien, że zwiększenie ilości firm w Pabianicach czy ściślej nowo powstałych firm nie jest wynikiem Pana radosnego zarządzania tylko zmianami na rynku pracy.

  Wiele firm, koncernów działających na Polskim rynku wymuszają na swoich pracownikach oraz osobach zainteresowanych pracą tzw. samozatrudnienie a to wiąże się z koniecznością rozpoczęcia jednoosobowej działalności gospodarczej.

  Stąd te powiem szyderczo świetne wyniki na które się Pan powołuje.

  Zatem Panie Prezydencie próba zaklinania przez Pana rzeczywistości okazała się zwyczajną nieprawdą.

  Stan faktyczny pokazałyby dane o stworzonych przez Pana miejscach pracy, jak się domyślam takich Pan jednak nie opublikuje ponieważ nie ma się czym chwalić, nieprawdaż ?

  Zachęcam Pana do przejazdu przez miasto tuż po godzinie 5 rano może Pan wtedy zauważy ilu mieszkańców Pabianic zmuszanych jest do porannej emigracji zarobkowej. Wiele rejestracji z wyróżnikiem EPA znajdzie Pan pod dużymi fabrykami i firmami w Łodzi na Nowym Józefowie, na Widzewie ( + strefa na Olechowie), czy nawet w oddalonym o ponad 40 kilometrów Strykowie. Tuszyna czy Rzgowa już nawet wymieniać nie ma sensu.

  To tam powstają firm to tam powstają miejsca pracy.

  Rozwój miasta to również jego skomunikowanie z regionem.

  Niestety jak wynika z wielu opinii zarówno tych na portalach internetowych jak i bezpośrednio otrzymywanych przez mieszkańców również ten element kuleje,

  udział transportu publicznego w przewozie osób to gmin ościennych we wczesnych godzinach porannych czy późnych wieczornych jest daleko nie wystarczając.

  Na szczęście te niedostatki starają się nadrobić prywatni przewoźnicy.

  Ponownie niestety oni również nie mają łatwo, np. władze miasta Łodzi robią co mogą żeby zniechęcić prywatnych przewoźników z poza Łodzi do dowożenia ludzi do miasta. Wprowadzając zakazy do korzystania z przystanków (np. przy Centralu) bądź nakładając opłat za korzystanie z łódzkiej infrastruktury komunikacyjnej wykluczające opłacalność wykonywania przewozów przez prywatnych przewoźników.

  Tego problemu również Pan nie rozwiązał z Panią Prezydent Łodzi pomimo, że stoi Pan za nią murem.

  Może w końcu spróbuje Pan postawić się w sytuacji Pabianiczan, którzy nie dosyć, że nie mając pracy w swoim mieście to niedługo będą musieli zmierzyć się z problemem braku dojazdu do i z miejsca pracy ?

  Panie Prezydencie zamiast oklasków i pudru mieszkańcy oczekują wyjścia z marazmu.

  Pozdrawiam

Comments are closed.