FAKTY

Pabianicki PCK w obliczu koronawirusa zawiesił działalność. Czy to normalne?

Statutowym celem Polskiego Czerwonego Krzyża jest zapobieganie cierpieniom ludzkim i  ich łagodzenie we wszelkich okolicznościach.

Prezes oddziału rejonowego PCK w Pabianicach Andrzej Chałupka poinformował o zawieszeniu jakiekolwiek działalności w związku z sytuacją epidemiologiczną. Biuro na Moniuszki 16 zostało zamknięte do odwołania. Powód: “troska o osoby kontaktujące się z nami, a także o naszych wolontariuszy, działaczy i pracowników “. Komunikat o zawieszeniu opublikowano na stronie internetowej jednego z pabianickich tygodników.

nowezyciepabianic.pl

Taki ruch prezesa Chałupki może dziwić, ponieważ PCK to przecież organizacja mająca nieść pomoc właśnie w sytuacjach skrajnych, także podczas wojny. Jak można przeczytać w statucie – celem Polskiego Czerwonego Krzyża jest zapobieganie cierpieniom ludzkim i  ich łagodzenie we wszelkich okolicznościach, PCK ma nieść pomoc ofiarom i poszkodowanym w klęskach żywiołowych i katastrofach w kraju, a także za granicą, oraz przygotowywać społeczeństwo do właściwych zachowań w przypadku ich wystąpienia, działa na rzecz ratownictwa i  ochrony ludności.

Jak poinformowało w sobotę Radio Łódź, z niesienia bezpośredniej pomocy nie zrezygnował całkowicie łódzki okręg PCK. Nie wstrzymał bowiem usług opiekuńczych.”Wszystkie osoby nimi objęte nadal mogą liczyć na pomoc organizacji” – czytamy.

Kiedy pabianicki PCK wbrew statutowi organizacji ucieka do mysiej dziury, na wysokości zadania stają wolontariusze”Agrafki” i pomagają seniorom. Od dziś młodzież z “Agrafki” czeka na zgłoszenia pod numerem telefonu: 691-807-789. “Zapewniając dla siebie nawzajem wszystkie środki ostrożności kupimy i dostarczymy Wam podstawowe artykuły żywnościowe” – tak na Facebooku napisali wolontariusze. Podobną akcję dopinają właśnie pabianiccy harcerze.

***

Przypomnijmy, że Andrzej Chałupka rządzi pabianickim PCK od 5 marca br.  26 lutego poinformowaliśmy opinię publiczna, że to były oficer SB, którego radni powiatowi uhonorowali tytułem “Zasłużony dla Powiatu Pabianickiego”.

Radni uhonorowali byłego funkcjonariusza SB

Tymczasem 10 dni po naszej publikacji (5 marca) na Zjeździe Sprawozdawczo-Wyborczym lokalni działacze PCK wybrali Andrzeja Chałupkę na prezesa pabianickiego oddziału PCK. Był jedynym kandydatem.

Były oficer SB właśnie został prezesem naszego PCK