FAKTY

Pabianickie obchody 40-lecia “Solidarności”

31 sierpnia 1980 r. w sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina zostały podpisane porozumienia sierpniowe. Na podstawie jednego z punktów zarejestrowano niezależny związek związek zawodowy. Okragły jubileusz obchodzony będzie także w naszym mieście.

Z okazji 40- lecia NSZZ “Solidarność” w niedzielę (30 sierpnia) w kościele św. Mateusza o godz. 9.30 zostanie odprawiona msza święta. Po liturgii wysłuchamy okolicznościowego przemówienia. Potem nastąpi złożenie kwiatów pod umieszczoną na północnej ścianie świątyni tablicą, która poświęcona jest “Pamięci pomordowanych za wolność i prawa człowieka w PRL”. Zapłoną też znicze.

Mieszkańców zachęcam do udziału w uroczystościach – mówi Krzysztof Górny, przewodniczący NSZZ “Solidarność Podregion Pabianice.

Porozumienia sierpniowe to cztery porozumienia (Szczecin, Gdańsk, Jastrzębie-Zdrój, Dąbrowa Górnicza) zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980. Porozumienie w Gdańsku (31 sierpnia 1980), sygnowane było przez Lecha Wałęsę, a z ramienia rządu przez Mieczysława Jagielskiego.

(Fot. NSZZ “Solidarność” Podregion Pabianice)