FAKTY

Pabianiczanin dyrektorem radiowej Trójki

39-letni Wiktor Świetlik pokieruje Programem Trzecim Polskiego Radia.

O tym awansie poinformowało wczoraj Polskie Radio. Wiktor Świetlik pierwsze dziennikarskie kroki stawiał w tygodniku “Nowe Państwo”, potem kierował m.in. działem opinii w “Fakcie”, publikował komentarze w “Polska The Times”, współpracował z “w Sieci”, “Superstacją”, “Super Expressem”, “Ozonem”. Znany jest także jako prowadzący program “W tyle wizji” i Polskiego Radia 24. Szefuje Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Nowe obowiązki, które obejmie od 24 maja, nie pozwolą mu dalej zajmować się CMWP.

Świetlik ukończył ksawerowską podstawówkę, Liceum Ogólnokształcące im. św. Wincentego a Paulo w Pabianicach i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Jego dom rodzinny znajduje się w Dąbrowie między Pabianicami a Ksawerowem. O sobie mówi: “Jestem pabianiczaninem z parafii w Ksawerowie”.

Przeczytaj archiwalny komentarz Wiktora dla “PabiaNICE” (na temat internetowej cenzury):

Źle to wygląda

Administratorzy prywatnych portali czy właściciele prywatnych profilów nie łamią prawa usuwając komentarze użytkowników. Więcej, w przypadku takich wpisów, które naruszając prawo, mają obowiązek je likwidować, temu służą wszędobylskie przyciski “zgłoś naruszenie”. Nie zmienia to jednak faktu, że z tym usuwaniem powinno się być ostrożny. Wyrzucanie tych wpisów, które po prostu są niezgodne z poglądami właściciela strony lub profilu nie jest na pewno działaniem mądrym ani przynoszącym chlubę. Tym bardziej usuwanie z profilów firmowych krytycznych uwag klientów albo kontrahentów. Profesjonalne podejście powinno znieść polemikę i na nią odpowiedzieć.

Źle wygląda usuwanie własnych wpisów pod wpływem krytyki, jak było choćby w przypadku Tomasza Lisa. Przecież po to powstały media społecznościowe, by móc wymieniać poglądy, rozmawiać, dyskutować. Ich istotą jest interakcja, wymiana. A jak mówić o wymianie jak jedna ze stron po prostu nie udziela drugiej głosu albo sama udaje, że nie powiedziała czegoś, co powiedziała. Które wpisy więc ewentualnie usuwać? Myślę, że kryteria są dość proste. Te, które łamią prawo, zawierają wulgaryzmy, obrażają kogoś, zawierają ataki ad personam, są nie na temat (spam itd). Natomiast nieumiejętność zmierzenia się z krytyką to zwykłe tchórzostwo.

Wiktor Świetlik, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy


2 komentarze do “Pabianiczanin dyrektorem radiowej Trójki

  1. hmmmm….zawrotna kariera tego Pana…. przed nastaniem Panów PISÓW , zajmował się niezbyt ambitnymi “projektami” widać , że Państwo PIS dba o swoich … i dyrektorem 3 zostaje taki Pan-Pisor z Pabianic …

    Tak trzymać….i przetrzymać te wasze rządy

Comments are closed.