FAKTY

Pabianiczanka została dyrektorem szkół katolickich. Uhonorował ją właśnie minister edukacji

Elżbieta Ratyńska z Pabianic 1 września rozpoczęła pracę jako dyrektor Szkół Katolickich im. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i św . Ojca Pio. w Tomaszowie Mazowieckim. Wczoraj otrzymała dyplom uznania od Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

“Po wspólnej modlitwie i prezentacji naszej szkoły, podkreślającej jej katolicki charakter, pan minister Przemysław Czarnek wręczył pani dyrektor dyplom uznania za zasługi w dziedzinie oświaty i wychowania, inspirowanie uczniów do zdobywania i pogłębiania wiedzy, a także kształtowanie postaw patriotycznych” czytamy na FB Szkół Katolickich.

W uroczystości wzięli udział m.in. łódzki kurator Waldemar Flajszer oraz wojewoda Tobiasz Bocheński.

25 lat działam na różnych polach związanych z edukacją. Czuje się doceniona, to miłe – powiedziała nam uhonorowana pabianiczanka.

Elżbieta Ratyńska jest nauczycielem dyplomowanym, pracowała na terenie województwa łódzkiego. Ukończyła historię na Uniwersytecie Łódzkim, Polski Uniwersytet na Obczyźnie w Londynie i kilka studiów, nie tylko z zakresu pedagogiki i zarządzania oświatą. Na swym koncie ma także podyplomówkę „Polsko-Brytyjskie Partnerstwo Strategiczne w Unii Europejskiej i NATO” na UJ. Zaliczyła kursy i szkolenia w Polsce i Wielkiej Brytanii.

Od czerwca 2016 do maja 2018 roku była łódzkim wicekuratorem oświaty (zastępowała Grzegorza Wierzchowskiego). Potem dostała etat w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi, gdzie zajmowała się edukacją ekologiczną adresowaną do dzieci i młodzieży.

Jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. W 2014 roku startowała w wyborach do Rady Powiatu Pabianickiego, dwa lata temu ubiegała się o mandat poselski.

***

Przypomnijmy, że Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek 22 kwietnia tego roku odznaczył Medalem Komisji Edukacji Narodowej Dariusza Jakóbka, dyrektora jednego z łódzkich liceów. Nastąpiło to błyskawicznie po aferze ze szkolnym regulaminem, na mocy którego uczennica została ukarana punktami ujemnymi za umieszczenie w awatarze symbolu Strajku Kobiet. To najwyższe odznaczenie resortowe przyznawane jest za szczególne zasługi dla oświaty. W przypadku pabianiczanina uzasadnieniem stała się troska o apolityczność i neutralność światopoglądową szkoły.

 

(Fot. FB/Przemysław Czarnek)