Świeccy mężczyźni publicznie wyrazili wolę przyjęcia święceń diakonatu.
Wczoraj w łódzkiej katedrze siedemnastu mężów i ojców rozpoczęło przygotowanie do święceń diakonatu. W tym gronie znalazł się pabianiczanin Paweł Chmura z parafii św. Maksymiliana, żonaty i dzieciaty nauczyciel religii w “Mechaniku”. Zapowiedzieliśmy to TUTAJ.
Podczas uroczystej mszy świeccy ojcowie i mężowie w obrzędzie Admissio (kandydatury) publicznie wyrazili wolę przyjęcia święceń diakonatu w wyznaczonym przez Kościół czasie, czyli po trzech latach przygotowań.
Diakon – prawie ksiądz
Kompetencje diakona są spore. Może on odprawiać nabożeństwa, błogosławić śluby, prowadzić pogrzeby, udzielać komunii i głosić kazania. Nie wolno mu jednak sprawować mszy świętych, spowiadać i udzielać sakramentu namaszczenia chorych.
Co ciekawe papież Franciszek uczynił niedawno jednego z diakonów proboszczem w rzymskiej parafii. To jedynie funkcja administracyjna.
W ciągu trzyletniego okresu przygotowawczego kandydaci na diakonów uczą się m.in. sprawowania liturgii, głoszenia kazań i śpiewu kościelnego. Święcenia diakonatu kandydaci na kapłanów mają pod koniec 5. roku seminarium. Diakoni pod koniec 6. roku są wyświęcani na kapłanów.
Świeccy mężczyźni będą także ślubować posłuszeństwo biskupowi diecezji i jego następcom. Zobowiążą się także – jak księża – do codziennego odmawiania brewiarza.
Zgoda żony i inne warunki
Ogólne kwalifikacje do diakonatu to m.in.: zdrowie fizyczne i psychiczne, głęboka religijność, łatwość nawiązywania kontaktów międzyludzkich, zaangażowanie w prace charytatywne.
Zgodnie z literą prawa kanonicznego kandydat do diakonatu stałego – mężczyzna nieżonaty i zobowiązujący się do celibatu – może przystąpić do święceń po ukończeniu 25. roku życia. Kandydat związany małżeństwem musi mieć ukończonych 35 lat i posiadać pisemną zgodę żony.
Historia
Posługę diakonatu stałego przywrócił w 1967 roku papież Paweł VI. Pierwszych pięciu żonatych mężczyzn wyświęcono na diakonów w 1968 roku w katedrze w Kolonii.
Według danych Katolickiej Agencji Informacyjnej z 2017 roku na świecie posługuje już około 45.255 stałych diakonów w 129 krajach.
W Polsce funkcję diakona dla świeckich mężczyzn wprowadzili biskupi w 2001 roku. Obecnie w naszym kraju jest 26 diakonów stałych.
4 maja wszedł w życie styczniowy dekret arcybiskupa Grzegorza Rysia o ustanowieniu Ośrodka Formacji Diakonów Stałych.
(Fot. Archidiecezja Łódzka)
Pan Chmura uczył mnie religii wieki temu w sp 15. Mimo, iż dziś jestem ateistką z aktem apostazji w przygotowaniu, to jednak Tego Pana wspominam naprawdę miło i czuc, że to człowiek z powołaniem i wiedzą. Gdyby bylo takich więcej, może ta apostazja byłaby niepotrzebna.
“Diakoni niech będą mężami jednej żony, rządzący dobrze dziećmi i własnymi domami.” NOWY TESTAMENT
1 List do Tymoteusza, 3,12
Obecnie jest 31 wyświęconych diakonów stałych w 9 diecezjach polskich (stan na wrzesień b.r.). Przygotowuje się do diakonatu stałego ponad setka kolejnych kandydatów.