KRUCHTA

Paweł Chmura będzie za trzy lata głosił kazania. I nie tylko…

Świeccy mężczyźni publicznie wyrazili wolę przyjęcia święceń diakonatu.

Wczoraj w łódzkiej katedrze siedemnastu mężów i ojców rozpoczęło przygotowanie do święceń diakonatu. W tym gronie znalazł się pabianiczanin Paweł Chmura z parafii św. Maksymiliana, żonaty i dzieciaty nauczyciel religii w “Mechaniku”. Zapowiedzieliśmy to TUTAJ.

Podczas uroczystej mszy świeccy ojcowie i mężowie w obrzędzie Admissio (kandydatury) publicznie wyrazili wolę przyjęcia święceń diakonatu w wyznaczonym przez Kościół czasie, czyli po trzech latach przygotowań.

Diakon – prawie ksiądz

Kompetencje diakona są spore. Może on odprawiać nabożeństwa, błogosławić śluby, prowadzić pogrzeby, udzielać komunii i głosić kazania. Nie wolno mu jednak sprawować mszy świętych, spowiadać i udzielać sakramentu namaszczenia chorych.

Co ciekawe papież Franciszek uczynił niedawno jednego z diakonów proboszczem w rzymskiej parafii. To jedynie funkcja administracyjna.

W ciągu trzyletniego okresu przygotowawczego kandydaci na diakonów uczą się m.in. sprawowania liturgii, głoszenia kazań i śpiewu kościelnego. Święcenia diakonatu kandydaci na kapłanów mają pod koniec 5. roku seminarium. Diakoni pod koniec 6. roku są wyświęcani na kapłanów.

Świeccy mężczyźni będą także ślubować posłuszeństwo biskupowi diecezji i jego następcom. Zobowiążą się także – jak księża – do codziennego odmawiania brewiarza.

Zgoda żony i inne warunki

Ogólne kwalifikacje do diakonatu to m.in.: zdrowie fizyczne i psychiczne, głęboka religijność, łatwość nawiązywania kontaktów międzyludzkich, zaangażowanie w prace charytatywne.

Zgodnie z literą prawa kanonicznego kandydat do diakonatu stałego – mężczyzna nieżonaty i zobowiązujący się do celibatu – może przystąpić do święceń po ukończeniu 25. roku życia. Kandydat związany małżeństwem musi mieć ukończonych 35 lat i posiadać pisemną zgodę żony.

Historia

Posługę diakonatu stałego przywrócił w 1967 roku papież Paweł VI. Pierwszych pięciu żonatych mężczyzn wyświęcono na diakonów w 1968 roku w katedrze w Kolonii.

Według danych Katolickiej Agencji Informacyjnej z 2017 roku na świecie posługuje już około 45.255 stałych diakonów w 129 krajach.

W Polsce funkcję diakona dla świeckich mężczyzn wprowadzili biskupi w 2001 roku. Obecnie w naszym kraju jest 26 diakonów stałych.

4 maja wszedł w życie styczniowy dekret arcybiskupa Grzegorza Rysia o ustanowieniu Ośrodka Formacji Diakonów Stałych.

(Fot. Archidiecezja Łódzka)


3 komentarze do “Paweł Chmura będzie za trzy lata głosił kazania. I nie tylko…

  1. Pan Chmura uczył mnie religii wieki temu w sp 15. Mimo, iż dziś jestem ateistką z aktem apostazji w przygotowaniu, to jednak Tego Pana wspominam naprawdę miło i czuc, że to człowiek z powołaniem i wiedzą. Gdyby bylo takich więcej, może ta apostazja byłaby niepotrzebna.

  2. Obecnie jest 31 wyświęconych diakonów stałych w 9 diecezjach polskich (stan na wrzesień b.r.). Przygotowuje się do diakonatu stałego ponad setka kolejnych kandydatów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *