FAKTY

PCM: ograniczenia w operacjach. Gotowość do zadań specjalnych

• Obecna sytuacja epidemiologiczna i braki krwi wymuszają bardzo rozważne podejmowanie decyzji odnośnie zabiegów w Pabianickim Centrum Medycznym.
• Dwa nasze respiratory  zostały “oddelegowane” do zgierskiego szpitala zakaźnego, czyli na główny front walki z koronawirusem w Łódzkiem.
• Premier powiedział dziś o perspektywie przygotowania do działań kolejnych szpitali.  PCM podtrzymuje gotowość do zorganizowania oddziału zakaźnego na 20 łóżek.

Narodowy Fundusz Zdrowia zalecił od 23 do 29 marca 2020 r. stopniowe ograniczanie przyjęć, a od 30 marca br. wstrzymanie przyjęć na zabiegi operacyjne wykonywane planowo. W  szczególności: endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegi korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, usunięcia nerki czy macicy.

Prezes PCM decyzję pozostawił ordynatorom oddziałów operacyjnych. Każdy przypadek jest analizowany indywidualnie – mówi Adam Marczak, dyrektor ds. administracyjno – technicznych w PCM.

Dziś premier Mateusz Morawiecki, uzasadniając konieczność wprowadzania kolejnych restrykcji, powiedział, że chodzi w takim ruchu o “kupowanie czasu” na przykład na przygotowanie do działań innych szpitali poza już wyznaczonymi dziewiętnastoma (w naszym województwie tzw. jednoimienną placówką zakaźną jest obecnie szpital w Zgierzu).

Podtrzymujemy naszą gotowość zorganizowania oddziału zakaźnego na 20 łóżek, co podkreśliliśmy w odpowiedzi na zapytanie Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego. Jeśli zajdzie taka konieczność, zorganizujemy taki oddział w ciągu 36 godzin – zaznacza Adam Marczak.

Nasz szpital dysponuje obecnie 15. respiratorami, czyli tzw. sztucznymi płucami, niezbędnymi w walce o życie cieższych przypadków COVID-19.

– Niedawno było ich 17, ale dwa musiały pojechać – zgodnie z pismem wojewody z 14 marca – do zgierskiego szpitala, ale do PCM dotarł dziś respirator od Fundacji „My kochamy Pabianice” – dodaje Adam Marczak.

O kuriozalnym napiętnowaniu 14 marca przez wojewodę apelu o sprzęt dla PCM napisaliśmy TUTAJ, a o rozbieżnych wersjach co do wystarczającej liczby respiratorów TUTAJ.