Dziś (25 czerwca) uroczyście otwarto pierwszy odcinek drogi ekspresowej S14 – zachodniej obwodnicy Łodzi – od węzła Lublinek do węzła Aleksandrów Łódzki.
Zakończył się kolejny etap budowy drogi ekspresowej S14 – pierwszy odcinek będący zachodnią obwodnicą Łodzi. Kierowcy mają do dyspozycji następne 12,2 km nowoczesnej trasy, która pozwoli wyprowadzić część ruchu nie tylko z Łodzi, ale także z sąsiednich miejscowości (Aleksandrów Łódzki i Konstantynów Łódzki).
Kierowcy mogą już jechać nową drogą od węzła Łódź-Lublinek do węzła Aleksandrów Łódzki, co m.in. skróci czas przejazdu z Pabianic do Aleksandrowa Łódzkiego co najmniej o połowę. Dzięki temu ograniczony zostanie także ruch na wysłużonej i zatłoczonej DK71.
– Oddany dziś do ruchu fragment S14 to trzeci odcinek drogi ekspresowej, który od początku roku udostępniliśmy kierowcom. Jeżeli chodzi o nowe drogi oddawane w tym roku, to dopiero początek. Już w okresie wakacyjnym wydłużymy sieć dróg szybkiego ruchu o kolejne kilometry – powiedział Tomasz Żuchowski, Szef GDDKiA.
Historia
Oddany odcinek drogi ekspresowej S14 to, historycznie rzecz ujmując, już trzeci etap powstawania tej ważnej drogi dla całej aglomeracji łódzkiej. Pierwszy odcinek, od Łodzi do Dobronia, o długości 15,2 km (z czego 9,6 km stanowiła droga ekspresowa, a pozostałe 5,6 km DK14 bis) został oddany do ruchu blisko 10 lat temu – latem 2012 roku. Kolejny, między węzłami Dobroń i Róża, o długości 3,3 km, realizowany był w ramach budowy drogi ekspresowej S8. Do ruchu przekazany został dwa lata później – latem 2014 roku. Aktualnie oddany fragment trasy to już jej przedostatni odcinek.
Ciekawostki
Nowy odcinek drogi ekspresowej S14 ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu oraz pas awaryjny. Liczy sobie 12,2 km długości. W ramach budowy powstało 17 obiektów inżynierskich. Zbudowano cztery węzły: Łódź Lublinek (S14/DK14 bis), Łódź Retkinia (S14/ul. Maratońska), Konstantynów Łódzki (S14/DK71) i Aleksandrów Łódzki (S14/DK71), które skomunikują nową trasą Łódź, Konstantynów Łódzki i Aleksandrów Łódzki. Wartość kontraktu to blisko 630,5 mln zł.
Najbliższe plany
Do zakończenia został ostatni, 16-kilometrowy fragment trasy od węzła Aleksandrów Łódzki do węzła Emilia. Aktualnie zaawansowanie prac sięga tam 70 proc. i wszystko wskazuje na to, że zgodnie z planami zostanie oddany do ruchu wiosną przyszłego roku. Dzięki temu poprawi się nie tylko lokalny układ komunikacyjny, ale ułatwiony będzie przejazd z północy i centrum kraju do woj. dolnośląskiego. Będzie to także ostateczne domknięcie ringu dróg szybkiego ruchu (od północy autostrada A2, od wschodu autostrada A1, od południe droga ekspresowa S8 i od zachodu droga ekspresowa S14) wokół aglomeracji łódzkiej, tym samym czyniąc ją pierwszym takim miejscem w Polsce.
II odcinek w budowie – obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu
W związku z faktem, że nadal trwa budowa II odcinka S14 – od węzła Aleksandrów Łódzki do węzła Emilia – na pierwszym z tych węzłów (Aleksandrów Łódzki) obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu. Tak będzie do chwili oddania II odcinka S14, co planowane jest na wiosnę przyszłego roku. Ponieważ na węźle Aleksandrów Łódzki cały ruch z S14 od południa będzie przekierowywany na DK71, należy liczyć się z utrudnieniami. Istnieje prawdopodobieństwo, że w godzinach największego natężenia ruchu wystąpi tam czasowe wyczerpanie przepustowości, co będzie się wiązało z chwilowym blokowaniem się drogi. Po uruchomieniu I odcinka S14 (węzeł Łódź Lublinek – węzeł Aleksandrów Łódzki) będziemy na bieżąco monitorowali sytuację na węźle i w razie potrzeby podejmiemy niezbędne działania zaradcze. Z chwilą oddania do użytkowania II odcinka S14 (węzeł Aleksandrów Łódzki – węzeł Emilia) wprowadzona zostanie docelowa organizacja ruchu, która zapewni pełną przepustowość węzła.
Dofinansowanie z UE
Budowa obu odcinków drogi ekspresowej S14, zarówno węzeł Łódź Lublinek – węzeł Aleksandrów Łódzki, jak i węzeł Aleksandrów Łódzki – węzeł Emilia, jest dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na kwotę ponad 903 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
(fot./źródło: GDDKiA)