ROZRYWKA

Pikelhauby, cmentarze wojenne i pyszna grochówka

Wszystko to czekało na uczestników rowerowo-zmotoryzowanego rajdu historycznego szlakiem Operacji Łódzkiej 1914, którego organizatorami było Stowarzyszenie Carpe Diem z Konina oraz Urząd Gminy w Pabianicach.

Trasa rowerowa wiodła z Piątkowiska na cmentarz wojenny w Wymysłowie-Piaskach, cmentarz w Wysieradzu oraz tajemniczą mogiłę zbiorową w formie kurhanu w Zalewie. W tym samym czasie grupa motocyklistów miała okazję zobaczyć m.in. cmentarz w Gadce Starej, pociski artyleryjskie wmurowane w ścianę kościoła w Rzgowie i cmentarz w Pawlikowicach.

Zakończenie rajdu nastąpiło w świetlicy wiejskiej w Koninie – był poczęstunek i wspólne śpiewanie przy ognisku. Przewodnikami byli członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej “Żelazny Orzeł” oraz pracownicy Urzędu Gminy, którzy przekazywali swoją wiedzę na temat krwawych wydarzeń sprzed ponad stu lat. Na koniec członkowie grupy rekonstrukcyjnej przedstawili prelekcje na temat Operacji Łódzkiej ze szczególnym uwzględnieniem walk w okolicach Pabianic.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *