FAKTY

Piłsudski na Kasztance, Mazurek Dąbrowskiego i żywa lekcja patriotyzmu

Dziś w pabianickich szkołach i przedszkolach odbywały się akademie i uroczystości związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

W II LO punktualnie o godzinie 11.11 odśpiewano hymn. Ubrany na galowo chór zadbał o czerwony akcent (róże), aby oddać kolorystykę naszych barw narodowych. Mieli także przypinki „nieskończenie niepodległej”. Następnie uczniowie zapoznali się z historią Mazurka Dąbrowskiego i innych pieśni, które po odzyskaniu niepodległości aspirowały do miana hymnu.

W placówce po sąsiedzku – Zespole Szkół Specjalnych nr 5 – mogliśmy zobaczyć m.in. Piłsudskiego i jego ulubioną klacz bojową Kasztankę. W występ zaangażowanych było ok. 30 uczniów (od podstawówki po klasy zawodowe) – zaprezentowano recytacje i wiersze, nie zabrakło patriotycznych pieśni. W tym samym czasie grupa ich kolegów i koleżanek brała udział w łódzkim XII Przeglądzie Piosenki Patriotycznej pod hasłem „Patriotyzm noszę w sercu”. Pabianiczanie zajęli 1. miejsce! (zdjęcie obok)

Z kolei w Zespole Szkół nr 2 odbyło się uroczyste śpiewanie hymnu w ramach ogólnopolskiej akcji „Rekord dla niepodległej”. Wszyscy zebrali się na szkolnym boisku; uczniowie klas mundurowych mieli na sobie „służbowe stroje”.

Wcześniej „mundurówka” wzięła udział w „żywej lekcji patriotyzmu”, którą z inicjatywy (i udziałem) pabianickiej policji poprowadził prof. mjr Jan Berner (prezes pabianickiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej), opowiadając o swoich osobistych wspomnieniach z okresu walki o niepodległość i odradzania się państwa polskiego.

– Młodzież w sposób szczególny miała możliwość zapoznać się z fragmentem tych 100 lat. Major to świadek historii i jego opowieść wywarła na uczniach ogromne wrażenie – mówi insp. Cezary Petrus, komendant KPP w Pabianicach.