FAKTY

Po raz kolejny Pabianice zadłużają się na grube miliony

Dziś radni podejmą decyzję o emisji obligacji na kwotę 61 milionów złotych.

Ceną wykorzystania 146 milionów z unijnej kasy jest wypuszczenie kolejnych obligacji. Chodzi o pozyskanie środków na tzw. wkład własny do trzech zwycięskich projektów.

Przypomnijmy: 12 października ratusz ogłosił sukces po zdobyciu 146 mln na trzy projekty: komunikację miejską, termomodernizację 11 budynków oraz modernizację linii tramwajowej. Napisaliśmy, że 104 mln miasto będzie musiało pokryć z własnych środków. Niewykluczone, że zostaną wyemitowane kolejne obligacje. Szczegółowo podaliśmy kwoty dofinansowania i uzupełnienia poszczególnych projektów (CZYTAJ TUTAJ).

Część pieniędzy na wkład własny do projektów unijnych pójdzie z budżetu. Miasto w tej kadencji wypuściło już obligacje na ok. 30 milionów (czytaj TUTAJ i TUTAJ).

Pabianice od dziś będą zadłużone na ponad 90 milionów zł, ale zostały wyróżnione za najlepsze pozyskiwanie unijnych pieniędzy (CZYTAJ TUTAJ).

Obligacje komunalne to papiery wartościowe emitowane przez jednostkę samorządu terytorialnego. Miasto otrzymuje od nabywców obligacji środki pieniężne, a sama jest zobowiązana to zapłaty odsetek i wykupu obligacji po określonym terminie. Obligacje komunalne pełnią funkcję kredytu, są jednak korzystniejsze dla samorządu niż komercyjny kredyt w banku z uwagi np. na większą elastyczność terminów wykupu.


11 komentarzy do “Po raz kolejny Pabianice zadłużają się na grube miliony

 1. I bardzo dobrze. Inwestycje są naszemu miastu bardzo potrzebne. Dlatego aby je zrealizować trzeba ponownie wybrać Grzegorza Mackiewicza na prezydenta Pabianic.

  1. To chyba żart
   Mackiewicz nic nie robi ,tylko zadłuża miasto
   Chrońmy nasze miasto przed tym szkodnikiem
   Budżet około 170 mln a zadłużenie to ponad 90 mln
   Jeśli nie chcemy by Mackiewicz i jego kolesie doprowadzili to miasto do upadłości ,głosujmy na Stanka

   1. Dług był znacznie wyższy za Dychto i się obroniliśmy. A tutaj wydając 90 mln zyskujemy znacznie, znacznie, znacznie więcej.

    1. Przecież takim ludziom jak Rock się nie wytłumaczy że żeby otrzymać dofinansowanie to trzeba mieć wkład własny. Nie ma projektów w których Unia pokrywa 100%. Ale Nie,lepiej się nie zadluzac i nie robić inwestycji w nasze miasto. Zastanawiam się droga redakcjo jak Państwa syn widzi rozwój naszego miasta bez zadłużania? Skąd Pan Hodak chciałby pozyskiwać środki? Eh..ciagle tylko zarzucanie prezydentowi że nie ściąga inwestorów.. spokojnie, jak miasto będzie czyste,ładne to inwestorzy sami się znajdą. Ale wy tego nie rozumiecie

    2. Co za glupoty opowiadasz, dziś to zadłużenie jest duzo nizsze. Piszesz polprawdy, bo chodzi ci tylko o politykę aby wygrał Stanek. I dla ciebie niewazne jest ile prezydent robi dla naszego miasta. Twoim jedynym celem jest dyskredytowac obecnego prezydenta.u

 2. Tylko Pabianice nie mają wkładu własnego. Wkład własny jest na kredyt.

 3. Mackiewicz zadluza miasto, ale osobista kieszeń jest bezpieczna jak przystało na dobrego gospodarza.

 4. Pabianiczanin weź pod pachę Anię z Basią, Maćka T. na zagrychę i znajdźcie sobie jakąś Kozłowską i do niej te brednie kierujcie. Inwestor ma w dupie czy miasto jest czyste i zadbane. Inwestora interesują ulgi, lokalizacja przy węźle komunikacyjnym, uzbrojenie terenu dostępność pracowników, różnej maści podwykonawców, ceny wody, ścieków, prądu może ogrzewania i tak dalej a chcecie być ładne i zadbane to se pachy ogolcie.

  1. I “mędrzec” powiedział, co wiedział. Oczywiście nie w przedmiocie arykułu i w typowy sobie prostacki sposób. Tylko dla chama wygląd otoczenia jest obojętny.

Comments are closed.