FAKTY

Początek nietypowego świątecznego weekendu [VIDEO]

Wszystkie cmentarze zamknięte – poza jednym. Hodowcy i sprzedawcy kwiatów rozpaczają.

Furtka cmentarza parafialnego w Ksawerowie otwarta. Na bramie z wykutym napisem “Błogosławieni, którzy w Panu umierają”, zawisła informacja “Park Cmentarny”. Ta nekropolia najprawdopodobniej jako jedyna w Polsce teraz nie umarła. Jak napisaliśmy rano,  ksiądz postanowił ominąć zakaz premiera. Tłoku na razie tutaj nie ma.

Drugą skrajnością jest cmentarz w Dobroniu. Bramy nekropolii zostały oklejone taśmą. Mało tego – wejście zabezpieczono … łańcuchem.

W Pabianicach przed bramą cmentarza komunalnego stał samochód Straży Miejskiej. Informacja o zakazie wstępu widnieje na szlabanie i bramie.

Przed pabianickim cmentarzem stoi namiot z kwiatami i zniczami. Mieszkańcy, choć nie mogą ozdobić nimi teraz grobów, podjeżdżają i kupują kwiaty. Narzekają, że zakaz pojawił się zbyt późno, starają się w tej sytuacji pomóc sprzedawcom.

-Kupiłam właśnie kwiaty na taras i mam nadzieje, że będą tam długo stały – usłyszeliśmy.

W internecie pojawił się apel treści: “Jutro pokażmy Solidarność z ludźmi handlującymi pod cmentarzami. Kupmy znicze i kwiaty. Postawmy je pod pomnikiem na Starym Rynku”.

Hodowcy kwiatów rozpaczają i proszą o  pomoc. Ewelina Wasielewska na FB napisała: ” Właśnie premier ogłosił ze cmentarze od soboty do poniedziałku będą zamknięte. Oznacza to dla nas ogromne straty i tragedie. Bardzo proszę o wsparcie wszystkich znajomych. Nie tylko moich rodziców, ale i innych właścicieli gospodarstw ogrodniczych. Nowa Gadka, ul. Akacjowa 127, 509 402 379″