FAKTY

Podwyżka śmieci przeszła głosem…  jednego radnego PiS [VIDEO]

Takiego głosowania w historii pabianickiego samorządu jeszcze nie było. Radny Antoni Hodak miał głosować przeciw, ale nagle musiał zmienić zdanie.

Jak zapowiadaliśmy, dziś radni mieli zająć się ustaleniem nowych, prawie dwukrotnie wyższych stawek za wywóz odpadów. Przed głosowaniem wywiązała się burzliwa dyskusja. I prezydent, i radni z konkurencyjnych klubów określili wzrost cen jako “drastyczny, szokujący”.

Jak wiadomo żaden radny nie chce być postrzegany jako ten, który głosuje za podwyżkami dla mieszkańców. Radny PiS Antoni Hodak przedstawił swoją indywidualna argumentację głosowania przeciw, zaznaczając, że nie głosuje przeciwko prezydentowi (jest on autorem projektu uchwały).

Powiedział: To właśnie minister środowiska wprowadził dodatkowe, bardzo drogie wymogi odnośnie gospodarki odpadami i to te właśnie wymogi zwiększyły koszty gospodarowania odpadami przez zajmujące się tym przedsiębiorstwa. Była to emanacja unijnych dyrektyw coraz bardziej zaostrzających wymogi w zakresie ochrony środowiska oraz będącej ich wdrożeniem ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ustawę tę przyjęła jednak większość parlamentarna, rozporządzenie wydał minister środowiska – nie władze Pabianic. To w Warszawie, po stronie rządu i większości parlamentarnej, a także w Brukseli jest prawdziwa przyczyna podwyżek opłat dla pabianiczan, nie na Zamkowej 16. Głosuję jednak „przeciw”, bo sumienie nie pozwala mi popierać wzrostu obciążeń dla mieszkańców miasta. Mogę sobie na to pozwolić z całą odpowiedzialnością, bo mam świadomość arytmetyki w radzie miejskiej, zabezpieczającej to, że umowa zostanie zawarta, a odpady będą wywożone z miasta”.

Echem wypowiedzi Hodaka była deklaracja szefa Koalicyjnego Klubu radnych Krzysztofa Rąkowskiego, który zapowiedział, że w takim razie jego klub nie weźmie udziału w głosowaniu. Powód? “Niech Klub PiS weźmie w takim razie odpowiedzialność za miasto” – zachęcił Krzysztof Rąkowski.

Dlaczego powiedział o odpowiedzialności? Bo brak akceptacji nowych stawek przez większość radnych oznaczałby niemożność popisania umowy z jedynym oferentem, monopolistą odbierającym odpady, czyli firmą EKO Region. Miasto utonęłoby  zatem w śmieciach, a nowy przetarg mógły przynieść wcale nie niższe, a wyższe stawki.

Klub PiS pierwotnie miał głosować przeciwko podwyżkom (jego członkowie, z Hodakiem włącznie na komisjach przed sesją tak właśnie uczynili). Jednak wobec takiego stanowiska konkurencyjnych radnych, przewodniczący klubu radnych PiS Włodzimierz Stanek oznajmił, że klub PiS też nie weźmie udziału w głosowaniu, a wypowiedzi Antoniego Hodaka nie należy traktować jako głosu klubu PiS, bo nie on jest jego przewodniczącym.

W tej sytuacji Antoni Hodak zmienił zdanie i powiedział: – W ramach odpowiedzialności za miasto, będę w takim razie głosował za. 

Obejrzyj nagranie z dyskusją przed podwyżką.

Ceny za wywóz śmieci z nieruchomości zamieszkałych od nowego roku wynosić będą:

16 złotych miesięcznie za zabranie śmieci segregowanych (teraz za to płaci się za to 9 zł).

32 złotych miesięcznie za obiór odpadów niesegregowanych (teraz stawka ze tę usługę to 18 zł).

Tagi:

14 komentarzy do “Podwyżka śmieci przeszła głosem…  jednego radnego PiS [VIDEO]

 1. Czyli Antoś był za podwyżkami …a nawet przeciw, a to w ramach protestu, bo “zgodnie z sumieniem będzie głosował przeciw” i w konsekwencji zagłosował ZA :)
  Panie Antoni czy Pan jeszcze sam a sobą nadąża ?

  1. Myślę, że koledzy z partii zrobili z niego kozła ofiarnego. Pan Antoni to dobry człowiek. Zrobił wiele dobrego dla Pabianic i nie zasługuje na takie traktowanie. Dużo osób wypowiada się na temat mając zerowe pojęcie o polityce.

 2. Czy ktoś może przytoczyć jak wyglądały negocjacje z ECO Region? Czy była możliwość negocjacji?

 3. Panowie Różycki i Stanek takie niby postawne, męskie chłopy, a w rzeczywistości zwykłe psipsie.

 4. Panie Rąkowski, jak Pan nie chce brac odpowiedzialności, to moze pora spakować dupe i gonić sie z rady miejskiej, a nie tulić tylko pieniazki i gowno robic w tym miescie. Mam nadzieję, ze Ci tępi ludzi w tym mieście, którzy na was głosują, w koncu pójda po rozum do głowy i zagłosują na PiS, w co wątpie. Nawet jedni z najmadrzejszych ludzi w tym mieście jak Wypych i Cichosz dali sobie spokoj z polityka, bo nie da sie was wytępić. A ty Antoni grubasie i donosicielu PO, mam nadzieję, że Cie wywalą z parti.

 5. Cóż, mnie zaskakuje, że o podwyżkach pisze tylko 1 z 4 pabianickich portali…

  O zdjęciach Michała z facebooka więcej się pisze niż o śmieciach.

 6. O ile nie za bardzo przepadam za P. Hodakiem to jego postawa zasługuje na pochwałę. Brawo
  Reszta Radnych chyba zapomniała że są od podejmowania decyzji, również tych trudnych

 7. Panie Antoni.
  Kiedyś zakwalifikowałem Pan jako nadziej na normalność w samorządzie. Grzesiuk w gwarze z Powiśla nazywał takich “powstańcami”. Znaczy się, że coś z nich powstanie.
  Jak to pisałem to był chyba jakiś 2010 rok. I nie zawiódł mnie Pan. Dzisiaj pokazał Pan, że jako jedyny zachował się normalnie. Proszę się nie przejmować trollami zarówno ze strony kolegów z PiS, jak i z PO. Ludzie nie są aż tak głupi jak się wydaje Panu Rąkowskiemu. To dlatego wygrał Pan z radnym Madajem w swoim okręgu. Liczy się robota i ludzie to widzą.
  Pragmatyka pokazała, że debilizm nie ma barw partyjnych. Może mieć twarz p. Stanka i p. Rąkowskiego. Bywa.
  A do obu “mundrych” mam pytanie: co byście kretyni zrobili, gdyby Hodak nie zagłosował tak jak wy?

 8. Śmieci byłyby po staremu lub odrobine droższe., gdyby bezradna Rada wprowadziła do Pabianic przynajmniej dwie lub trzy firmy konkurencyjne. Mielibyśmy wybór, patrzcie na inne gminy. Jedna firma to monopol, kto na tym korzysta? , bo mieszkańcy tracą.

 9. Wreszcie podwyżka na śmieci ma swojego ” ojca chrzesnego”. Nowa jej nazwa ‘podwyzszka Hodaka'” – czyli dobrej zmiany.

  1. Panie Krzysiu proszę się zacząć podpisywać jako facet, bo się Pan za bardzo przyzwyczai i trzeba będzie trzeba dowód wymienić i operację zrobić.

 10. Czyli p. różycki bardzo mocno chciałby poprawić jakość powietrza w Pabianicach. Jako Mieszkaniec powtórzę panu raz jeszcze bo widać, że nie bardzo dociera “SPALARNI NIE BĘDZIE I …..” KONIEC TEMATU

 11. Zaza zara. Hodak został zawieszony w PiS za działania wbrew partii!!!! Chyba pora aby opuścił to ugrupowanie i dołączył do Żelków tudzież innych gadzin z koalicji! Nie ma tu miejsca na działania przeciwko mieszkańcom!

Comments are closed.