KOMUNIKACJA

Podziemne przejście połączy dwie strony miasta. Otwarcie niebawem

O budowie przejścia na stacji PKP pisaliśmy ostatnio 17 lipca. Dziś przedstawiciele kolei zaprezentowali mediom inwestycję od środka i opowiadali o postępie  prac.

Przedsięwzięcie nie jest jeszcze ukończone, brakuje m.in. oświetlenia i poręczy (te będą z informacjami alfabetem Braille’a). Przejście liczy 60 metrów, jest wyposażone w windy i pomoże nie tylko pasażerom, ale i mieszkańcom, którzy będą chcieli przedostać się na Zatorze – bez konieczności oczekiwania na podniesienie szlabanu. De facto zatem kolejowa inwestycja połączy dwie strony miasta i zapewni lepszą komunikację w Pabianicach.

Przejście zostanie oddane do użytku we wrześniu. Jednocześnie zlikwidowane zostanie tymczasowe w poziomie szyn.

Podróżni korzystają już z efektów prac. Jest wyższy peron, który ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Ma on nowe oznakowanie, tablice z rozkładami jazdy. Będą wiaty i ławki. Wygodniejsze podróże do Łodzi i Zduńskiej Woli zapewnia już nowy peron wyspowy. Zakończyły się prace przy wymianie torów i sieci trakcyjnej.

W Pabianicach wykonawca zmodernizował już tory i sieć trakcyjną oraz ułożył 10 nowych rozjazdów, które umożliwiają sprawny i bezpieczny ruch kolejowy. Lepszą kontrolę prowadzenia pociągów zapewniają nowoczesne urządzenia sterowania. Na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych w Pabianicach poprawiana jest nawierzchnia jezdni.

Obecnie prace obejmują odcinek Łódź Kaliska – Łódź Lublinek wraz ze stacją w Lublinku oraz Pabianice – Dobroń. Zdemontowano już szyny i podkłady. Postępuje układnie nowego toru, następnie  roboty przeniosą się na kolejny.

Po przebudowie trasy Łódź Kaliska – Zduńska Wola czas podróży skróci się o ok. 15 minut. Prędkość składów pasażerskich wzrośnie do 120 km/h.

Prace na liniach kolejowych nr 14, 811 na odcinku Łódź Kaliska – Zduńska Wola – Ostrów Wlkp., etap I: Łódź Kaliska – Zduńska Wola” o wartości ok. 387 mln zł netto jest w 65% współfinansowany z unijnego projektu „Łącząc Europę”. Wartość wszystkich prac na stacji Pabianice sięga 27 mln zł.