FAKTY

Pojechali na quadach szlakiem 2. Brygady Legionów

Pabianiczanie zadbali na Ukrainie o groby tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę. 

Pomysł narodził się w lipcu, dwa lata temu, kiedy przedsiębiorcy z Pabianic Adam Kaczorowski, Marek Czarnecki i łodzianin Piotr Kuśmidrowicz wędrowali po Karpatach Wschodnich. Wtedy w obrębie uchodzącego za najdziksze miejsce w Europie pasma Gorgany natknęli się na cmentarz legionistów z 1914-1915 roku.

Miejsce nad cmentarną doliną zwane jest Przełęczą Legionów. Tablicę na nekropoli liczącej ponad 20 mogił ufundował i zamontował w 1994 roku łódzki oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Wyryto na niej napis: “Cmentarz Żołnierzy 2 Brygady Legionów Polskich poległych i zm. w latach 1914-1915 na szlaku ku niepodległości Ojczyzny. Cześć Ich Pamięci!”.

Realizacja

– Nawiązałem kontakt z PTT i dowiedziałem się, że od tamtej pory nikt z towarzystwa nie był na cmentarzu – mówi Marek Czarnecki. – Ponieważ w tym roku obchodzimy 100 lat odzyskania niepodległości, zaproponowałem chłopakom z naszej grupy quadowej „ATV Pabianice” abyśmy posprzątali i zadbali o ten cmentarz. Wraz z Piotrem pod koniec października byliśmy na Ukrainie. Posprzątaliśmy, wykosiliśmy cały teren cmentarza, pomalowaliśmy krzyż i ogrodzenie. Zapaliliśmy także znicze i położyliśmy kwiaty.

Aby dojechać, musieli najpierw pokonać ok. 700 km busem, potem po noclegu w położonej głęboko w górach chatce dla turystów, przesiąść się na quady. Do przełęczy można się dostać jedynie na pieszo bądź pojazdami terenowymi.

Co tu się wydarzyło?

Jesienią 1914 roku w Karpatach Wschodnich podczas I wojny światowej miały miejsce walki pomiędzy amią austro-węgierską i walczącymi w niej Polakami a Rosjanami. Żołnierze z Polskich Legionów uformowanych w Galicji przez Józefa Hallera w wyniku wycieńczającego marszu i staczanych po drodze bitwach przedostali się do wsi Rafajłowa, powodując wycofanie się zaskoczonych Rosjan.

Był to nie lada wyczyn, dlatego w okresie II RP wejście na przełęcz Legionów stało się obowiązkiem – w tym miejscu odbywały się uroczystości patriotyczne.


Jeden komentarz do “Pojechali na quadach szlakiem 2. Brygady Legionów

Comments are closed.