KOMUNIKACJA

Pojedziemy Impulsem

Pierwsze zamówione szynowce producent dostarczy do końca trzeciego kwartału 2018 roku.

28 lutego na Dworcu Łódź Fabryczna Łódzka Kolej Aglomeracyjna podpisała umowę z firmą “Newag” z Nowego Sącza na dostawę 14 pociągów waz z ich utrzymaniem. Łódzki przewoźnik jako pierwszy otrzyma pojazdy nowej generacji Impuls 2. Będą one wykorzystywane do obsługi nowych połączeń na terenie województwa łódzkiego. Teraz przez nasze miasto ŁKA puszcza pociągi Flirt.

– Planujemy uruchomienie połączeń ze Skierniewic do Kutna przez Łowicz, z Łodzi do Piotrkowa Trybunalskiego i Radomska oraz z Łodzi do Tomaszowa Mazowieckiego, a po zelektryfikowaniu linii nr 25 również do Opoczna. Nowe pociągi będą obsługiwały także obecne trasy ŁKA do Skierniewic, Sieradza, Kutna, Łowicza, na których zwiększona zostanie liczba połączeń – powiedział Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Impulsy, zgodnie ze specyfikacją przetargową, będą wyposażone m.in. w bezpłatne wifi, klimatyzację, gniazdka elektryczne, monitory. Będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i zgodne z najnowszymi europejskimi normami bezpieczeństwa. Pociągi osiągną prędkość eksploatacyjną do 160 km/h. Liczba miejsc siedzących w każdym składzie to 160, w tym 154 stałe.

Zakup kolejnych pociągów pozwoli na rozwój siatki połączeń Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Wartość zamówienia to aż 266.968.762,35 zł. brutto. ŁKA uzyskała dofinansowanie na realizację projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w kwocie 182.010.500 zł.