OPINIE

Polaryzator: Kręcę bekę z wyborczych gazetek

No wreszcie jakieś porządne wydawnictwa pojawiły się na mieście. Bo co kogo obchodzą „świeże” okładki lokalnych publikatorów z tematami poruszanymi na www.pabianice.tv miesiąc wcześniej, skoro do ręki można wziąć np. wyborczą gazetkę jednej z kandydatek PiS ze Zgierza. A raczej wziąć w dwie ręce. Nie format jest jednak istotny. Z owej pozycji polecam Wam „przepisy na koktajle”, które sprowadzają się do… połączenia 3-4 owoców. Na szczęście przy każdym z dziewięciu „przepisów” powtórzona jest instrukcja: „Zmiksuj wszystkie składniki” – na wszelki wypadek, gdyby komuś przyszło do głowy zmiksowanie pół składnika, albo, zamiast zmiksowania, rozsmarowanie ich na ścianie w przedpokoju. To nie wszystko – w promocyjnym materiale kandydatki znajdziemy też porady, tzw. tipy, a wśród nich patenty na mycie kibelka czy usuwanie kamienia z czajnika.

Moim sercem zawładnęła publikacja pabianickich kandydatów KO. Młodszy z nich napisał na przykład: „wymyśliłem święto wody”. Otóż nie – Światowy Dzień Wody ustanowiono przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 roku. Rozumiem, że chodziło o przeniesienie obchodów na pabianicki grunt, jednak ten skrót myślowy wprowadza w błąd. Ale to jest pikuś. Kandydat KO na senatora w rubryce o działalności charytatywnej pochwalił się serduszkiem WOŚP kupionym – uwaga – w 1999 roku! No niebywałe, kilkanaście lat stać na czele powiatu i jedyne, czym można zaszpanować, to serduszko wylicytowane w ubiegłym tysiącleciu! W poprzednim millenium! W głowie automatycznie wyświetliła mi się reklama cukierków Werther’s Original, pamiętacie ją? Facet siedzi w fotelu i wspomina pierwszego cuksa od swojego dziadka – „miałem wtedy 4 lata…”. A na koniec mówi: „dziś sam jestem dziadkiem (…)”. Ja mam taki pomysł – ponieważ było to epokowe wydarzenie, od dziś kalendarz i dzieje ludzkości podzielmy na przed i po kupnie serduszka przez starostę.

I tak nic nie pobije gazetki innego kandydata PiS sami-wiecie-kogo. Biblia to przy tym amatorski komiks dla przedszkolaków. Kandydat pisze, że jego praca przynosi konkretne efekty. Wymienia np. otrzymanie grantu sołeckiego przez gminę X. Bardzo to pouczające, bo do tej pory sądziłam, że żeby otrzymać grant trzeba złożyć wniosek do Urzędu Marszałkowskiego, a najwyraźniej wystarczy znać parlamentarzystę. Takich pierdół są dziesiątki, ale najbardziej rozbawił mnie lans Łódzką Koleją Aglomeracyjną i pociągiem „Impuls 2”. To ten sam pociąg, który 13 października 2018 roku zaprezentował były marszałek województwa Witold Stępień z PO (było to jeszcze przed wyborami samorządowymi, ale już po kupnie serduszka WOŚP przez starostę). Podczas lektury można odnieść wrażenie, że kandydat PiS w trakcie swojej poselskiej kariery (czyli 3 miesiące) zajął się dosłownie wszystkim – na początku oddzielił światło od ciemności, potem stworzył sklepienie niebieskie, a następnie ląd, roślinność oraz zwierzęta… Między wierszami wyczytamy także, że wymyślił koło (to w epoce przed kupnem serduszka przez starostę), pomagał Gutenbergowi w układaniu czcionek i razem z Verne (a raczej z Fileasem Foggiem) podróżował 80 dni dookoła świata. Miał również udział w odkryciu polonu i radu oraz wynalezieniu kinematografu (Maria Skłodowska-Curie i bracia Lumiere po prostu przywłaszczyli sobie te osiągnięcia). Ponadto zdobył osiem mistrzowskich tytułów NBA i czterokrotnie sięgnął po Puchar Ligi Mistrzów w piłce nożnej. Do niego należy też halowy rekord świata w skoku o tyczce. Wyreżyserował “Titanica” oraz był pomysłodawcą postaci myszki Miki. Frank Sinatra uczył się od niego śpiewu, Anthony Hopkins – aktorstwa, a książę Harry – gry w polo. Poznał ze sobą Johna Lennona i Yoko Ono. Pisał hity dla Andrzeja Zauchy i Whitney Houston.

Szkoda, że wyborcze gazetki są raz na kilka lat… te zajmą szczególne miejsce w mojej kolekcji. Dawno się tak nie uśmiałam, ostatnio chyba w minionej epoce – jeszcze przed kupnem serduszka przez starostę.

Justyna Małycha
*****

Dbamy o jakość debaty publicznej. Jesteśmy przeciwko brudnej kampanii wyborczej.

Drodzy Czytelnicy, na lokalnym gruncie trwa kampania parlamentarna. Pod tematami mogącymi spowodować wzajemne, anonimowe obrzucanie się błotem będą wyłączone komentarze. Do dyskusji zapraszamy na nasz profil FB TUTAJ POST). Jednak osoby posługujące się fikcyjnymi kontami muszą liczyć się z tym, że ich komentarze zostaną usunięte.

*****

Wesprzyj nas

Tagi: