OPINIE

Polaryzator: Mam marzenie

Wiecie co? Też bym chciała, żeby mój rysunek ozdobił bilety miejskiej komunikacji autobusowej, ale po pierwsze – nie umiem rysować, a po drugie – konkurs „Kolorowy bilet” nie jest adresowany do młodzieży powyżej 18. roku życia. Wpadłam więc na inny pomysł, jak udzielić się w naszej lokalnej społeczności (tudzież pasażerskiej): chcę być autobusowym lektorem.

Wyobraźcie sobie, że jedziecie z siatami na rynek przy ul. Moniuszki. Autobus mija skrzyżowanie przy pływalni na „Grota” i z głośnika rozbrzmiewa: „Przystanek Orla/EwanGIElicka”. Dosiadają się kolejni mieszkańcy, żółto-niebieska hybryda ciśnie przed siebie. Stajecie przy targowisku i wzbogacam przejazd o lokalną ciekawostkę: „W tle widzimy działkę – Południowa 15a. Na szalet czekamy od 2009 roku”. Opcjonalnie mogę po tym dodać: „Życzę udanych zakupów” albo „Uważajcie między alejkami – kieszonkowcy są w pracy”.

Mam też plan na edukacyjny cykl: Czy wiesz, że Zespół Pieśni i Tańca „Bychlewianka” został założony w 1974 roku? Czy wiesz, że prezesami trzech czwartych spółek miejskich (75%) są radni powiatowi? Czy wiesz, że Bogumiła Matusiak to najbardziej utytułowana polska kolarka szosowa? Czy wiesz, że Pabianicka Spółdzielnia Mieszkaniowa każe płacić mieszkańcom parteru za windy?

Mijając szpital wypadałoby odtworzyć podkład z wejściówki serialu „Daleko od noszy”. Niestety nie zaśpiewam, będzie to raczej melorecytacja (może w bluesowej lub jazzowej interpretacji). Albo coś na swojską nutę, na przykład „Hej, sokoły!”: Hej, hej, weeeź dwaa złootee, booo nieee wjeeedziesz tutaj samochodeemm… Fajnie będzie się jechało, obiecuję!

Justyna Małycha

(Fot. Marcin Mietlowski)

Tagi:

3 komentarze do “Polaryzator: Mam marzenie

 1. Parę dodatkowych komunikatów się przyda:

  “Szanowni Państwo, w imieniu Miejskiego Zakładu Komunikacji w Pabianicach oraz kierowcy autobusu witam Państwa serdecznie w autobusie linii w kierunku krańcówki . Uprzejmie proszę Szanownych Pasażerów o przygotowanie ważnego biletu na przejazd i życzę miłej podróży.” – to na początek.

  A na koniec:
  “Krańcówka: . Uprzejmie proszę Szanownych Pasażerów o upewnienie się, czy w autobusie nie pozostały rzeczy osobiste bądź bagaż podręczny. Dziękuję serdecznie za podróż i życzę szerokiej drogi!”

   1. Absolutnie nawołuje do rozszerzenia treści komunikatu przy Szpitalu o brakujące smaczki:
    Szanowi Państwo właśnie wjeżdżamy do strefy PCM prosimy o przygotowanie portfeli w celu wniesienia następujących opłat:
    – opłata za pierwszy oddech w strefie 2zł
    -opłata za ostatni oddech w strefie 2zł (płatność z góry)
    -opłata za zgięcie nogi w kolanie przy opuszczaniu autobusu 2 zł
    – opłata za pierwszy kontakt z ziemią w strefie po opuszczeniu autobusu 2zł.
    -opłata za krzywe spojrzenie na szlaban przy parkingu 100zł
    -opłata za brak entuzjazmu po ujrzeniu szlabanu 10zł
    -opłata za noszenie prawej skarpetki 2zł
    -opłata za noszenie lewej skarpetki 2 zł
    -opłała za noszenie obu skarpetek jednocześnie 4zł
    – opłata za brak opłaty 50zł
    Dla posiadaczy karty pabianiczanina wszystkie koszty minus 50% po warunkiem wykupienia miesięcznego abonamentu “Przytul opłaty” za jedyne 300zł miesięcznie.
    Dalsza treść komunikatu to: uprzejmie informujemy, że u kierowcy należy uiścić opłatę za wniesienie opłaty, za każdą wniesioną opłatę 1zł …………………

Comments are closed.