FAKTY

Policjant zadrwił z gejów, wszczęto procedurę wyjaśniającą

Policja bardzo poważnie podeszła do skargi urażonego homoseksualisty. Dzielnicowy zlikwidował nawet swój facebookowy profil. 

„Pabianicka policja prowadzi czynności wyjaśniające w sprawie dzielnicowego z Ksawerowa” – poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi w odpowiedzi na nasze pytanie. Mundurowy na swoim Facebooku opublikował mema ośmieszającego pochodzącego z Pabianic dziennikarza Michała Cessanisa i jego partnera, wiceprezydenta Warszawy, Pawła Rabieja. O żarcie z “dymkami” poinformowaliśmy jako pierwsi 10 stycznia (CZYTAJ TUTAJ). Cessanis pyta: “Dlaczego nie możesz zajść w ciążę?”, a Rabiej odpowiada: “Bo Twoje nasienie jest do dupy”. Temat podjęły ogólnopolskie media.

Nie miał zamiaru urazić

Zachowanie policjanta jest badane pod kątem ewentualnego naruszenia etyki zawodowej. Może się skończyć tylko naganą, gdyż funkcjonariusz się pokajał. Michał Cessanis powiedział pabianice.tv, że został przeproszony w wiadomości prywatnej na FB.

Mł. insp. Joanna Kącka, rzecznik prasowy KWP w Łodzi, informuje z kolei: – Z zapewnień osoby, która udostępniła na swoim prywatnym profilu (nie wynika z niego, że jest policjantem) stworzony i opublikowany wcześniej przez inną osobę mem, wynika, że nie miała ona zamiaru kogokolwiek urazić. Usunęła post, a także przeprosiła osobę dotkniętą tą publikacją. Wobec tego funkcjonariusza w trakcie 20-letniej służby nie wpływały do tej pory żadne skargi. To zapewne istotne fakty, które zostaną wzięte pod uwagę przy ocenie sytuacji.

Mają być na medal także poza służbą

Wcześniej kom. Joanna Szczęsna, rzecznik prasowy KPP w Pabianicach potwierdziła, że na zaistniałą sytuację natychmiast zareagował sam pabianicki komendant. – Po rozmowie z funkcjonariuszem i wyjaśnieniu sprawy skontaktował się telefonicznie z osobą widniejącą na zdjęciu, która poczuła się urażona udostępnieniem tego mema – mówi.

Obwiniony funkcjonariusz z Ksawerowa przyznał w rozmowie z nami, że najpierw usunął post, a potem zlikwidował swoje facebookowe konto. Do udostępnienia mema miał go sprowokować wywiad z Cessanisem i Rabiejem, w którym opowiedzieli o marzeniach o dziecku.

KWP podkreśla, że na funkcjonariuszu policji spoczywa obowiązek przestrzegania zasad etyki zawodowej. Wynika to już z samej roty ślubowania “ślubuję (…) strzec honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej”. Zasady te zostały również określone w załączniku do zarządzenia Komendanta Głównego Policji w sprawie “Zasad etyki zawodowej policjanta”.

Złamanie każdej z zasad określonych we wskazanym zarządzeniu może stanowić podstawę do pociągnięcia policjanta do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Zgodnie z przyjętymi zasadami policjant powinien dbać o społeczny wizerunek policji jako formacji, w której służy, i podejmować działania służące budowaniu zaufania do niej. Dotyczy to także czasu poza służbą.

Policja przeciwko dyskryminacji

Dane uzyskane od pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi ds. Ochrony Praw Człowieka mł. insp. Włodzimierza Sokołowskiego wskazują, że policjanci korzystają z wielu szkoleń, których celem jest uwrażliwianie na innych i odmienności.

W garnizonie łódzkim szkolenia w tematyce zapobiegania i zwalczania przestępstw z nienawiści realizuje się w ramach doskonalenia zawodowego pn. „Przeciwdziałanie i zwalczanie przestępstw z nienawiści”. W okresie od 1 stycznia 2010 roku do 31 grudnia 2017 łącznie przeszkolono 7292 policjantów i policjantek. W 2018 roku szkolenia kontynuowano zgodnie ze zmodyfikowanym programem: „Program zwalczania przestępstw z nienawiści dla funkcjonariuszy organów ochrony porządku publicznego”.

Szczególną uwagę należy zwrócić na szkolenie dla policjantów garnizonu łódzkiego przy współpracy z Instytutem Bezpieczeństwa Społecznego w Warszawie oraz Stowarzyszeniem Lambda, dotyczącego prawnych aspektów zwalczania przestępstw z nienawiści oraz zasad pracy z ofiarami tych przestępstw. Omówiono m.in. metody pracy z ofiarami przestępstwa z nienawiści na przykładzie przestępstwa o charakterze homofobicznym.

Ponadto prowadzone są szkolenia z tematyki szeroko rozumianych praw i wolności człowieka, m.in. „Równe traktowanie, dyskryminacja oraz wielokulturowość”; „Służba w Policji przez pryzmat poszanowania Praw Człowieka”; „Przeciwdziałanie dyskryminacji oraz zapobieganie przestępstwom z nienawiści i ich zwalczanie”.

Tematyka ta poruszana jest również systematycznie podczas odpraw służbowych np. poprzez zapoznanie z wybranymi orzeczeniami ETPCz, orzeczeniami sądów, raportami, analizami, ujawnionymi przypadkami nieludzkiego lub poniżającego traktowania.

Nasz komendant na szkoleniach

Inspektor Cezary Petrus uczestniczył w szkoleniach prowadzonych przez pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi ds. Ochrony Praw Człowieka, a dedykowanych dla kadry kierowniczej garnizonu łódzkiego, m.in. w: „Prawa człowieka w zarządzaniu Policją”.

Szkolenie ma uwrażliwić kadrę kierowniczą na fakt, że istotą godności jest jej niezbywalność. Przysługuje ona każdemu z samego faktu bycia człowiekiem, bez względu na to, czy jest człowiekiem prawym czy przestępcą, Romem, Łemkiem, cudzoziemcem lub też osobą o innej orientacji seksualnej.

W wytycznych międzynarodowych instytucji praw człowieka (Komitet Przeciwko Torturom (CAT), Komisarz Praw Człowieka Rady Europy) skierowanych do Rządu RP, znalazły się m.in. zalecenia dotyczące problematyki przestępstw z nienawiści i dyskryminacji.

13 komentarzy do “Policjant zadrwił z gejów, wszczęto procedurę wyjaśniającą

 1. Dziesięć lat temu w Gdańsku, pewna ,,artystka” akademicka, wrzuciła krucyfiks ( krzyż z figurką Jezusa ) do akwarium wypełnionego moczem. Została pozwana do sądu za obrazę uczuć religijnych. Sąd ją uniewinnił, uzasadniając ,,swobodą twórczości artystycznej”. Dokładnie to samo mam tutaj, żart rysunkowy też jest dziełem sztuki i Twórca nie musi się tłumaczyć nikomu. Dla mnie ów żart rysunkowy jest dziełem sztuki, a sztuką jest to co grupa ludzi uważa za sztukę. Homoseksualiści nie są ponad prawem i wolno ich uwieczniać w dziełach sztuki, w tym satyrycznej, tak wnika z wyroku sądu nad tą artystką z Gdańska. jeżeli wolno wrzucić krucyfiks do akwarium z moczem to można wrzucić tam i zdjęcia Panów Rabieja i Cesanisa, jako osób publicznych i samego Pana Petrusa.

  1. Ale co prawda to prawda z tą grafiką jakby nie było ;) ?. Gorzej niż baby się obrażają .Wstyd !

 2. Nieee no, przesadził stanowczo!!! Drwić to se może-wedle dzisiejszej mody-z Kościoła, biskupów, głupich Polaków co głosują na PiS,kiboli, patriotyzmu,z Kaczyńskiego, Macierewicza itd. Aaaale z GEJÓW ???!!!!!!! ZGROZA!

 3. Policjant jest ewidentnie dyskryminowany i pozbawia się go prawa do wolności wypowiedzi.

 4. może komendat ruszy tyłek i zobaczy jak sprzedają lewe fajki na rynku na bugaju, całe miasto wie, póxniej nie ma kasy na leczenie małego Adasia, a przemyt kwitnie.

 5. uważam że nie doszło do hańby munduru. dobrze rzecznik mówi, że na profilu nie ma wypisane że to policjant, choć oczywiście znajomi wiedzą i też mogą na podstawie jednej osoby kreować swoje wizje policji.
  jednak strony się przeprosiły, więc co za problem. zachowajmy wszyscy umiar i będzie dobrze :)

 6. Przepraszam za pytanie. Jeśli osoba innej orientacji seksualnej wstawi mem o policjantach to Pan dzielnicowy też będzie mógł sie poskarżyć ?

 7. Jak widać po komentarzach, każdy chciałby być twarzą memów, że:
  np. ma za krótkiego, znowu był za szybki – a partnerka go wtedy pociesza.
  PS. przepraszam za trywializm, ale czasem trzeba prostakom, ich językiem, coś wytłumaczyć…

 8. Policjant napisał jako osoba prywatna. W mundurze musi trzymać poziom, bez niego jest zwyczajnym człowiekiem. Nie odbierajmy mu tych praw! Się uwieszono na biednym w imię “poprawności politycznej”, a facet upublicznił fotografię, na której jest przekazana, jakby nie patrzeć… prawda!

  Zero poczucia humoru, zero dystansu. W tych czasach aż strach używać słów “gej” czy “murzyn” bo się jaśnie mniejszość obrazi! Eh, co za czasy…

Comments are closed.