FAKTY PORADNIK

Policyjne działania “WIELKANOC 2022”

 Od jutra (15 kwietnia)  do 18 kwietnia 2022 roku policjanci województwa łódzkiego prowadzić będą działania „Wielkanoc 2022”.

Mundurowi z łódzkiej drogówki mając na uwadze centralne położenie naszego województwa na mapie kraju, spodziewają się większego natężenia ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych, jakimi niewątpliwie są autostrady i drogi ekspresowe. Funkcjonariusze patrolując drogi zwrócą uwagę nie tylko na przestrzeganie przepisów dotyczących prędkości czy trzeźwości, ale przede wszystkim skupią się na szeroko rozumianym bezpieczeństwie każdej z grup uczestników ruchu drogowego.

Pod szczególny nadzór wezmą wszelkie wykroczenia popełniane wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, szczególnie skupiając się na tych najbardziej niebezpiecznych, do których należy m. in. nieprawidłowe wyprzedzanie lub omijanie pojazdów przed lub na przejściach dla pieszych, a także nieustępowanie pierwszeństwa pieszym.

Mówi asp. sztab. Marzanna Boratyńska WRD KWP w Łodzi: -Wiele osób zdecyduje się na odwiedziny swoich bliskich lub wypoczynek nad morzem lub w górach. Pamiętajmy, aby zachowywać podstawowe zasady bezpieczeństwa na drogach. Nie zapominajmy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, włączaniu świateł, przewożeniu dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami. Na drodze stosujmy się do ograniczeń prędkości i znaków drogowych. W sposób przemyślany zaplanujmy trasę tak, aby nie śpiesząc się, unikać nadrabiania czasu dotarcia do celu podróży, naszą prędkością. Zawsze wystrzegajmy się pośpiechu! Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami, są jeszcze inni jej użytkownicy, dlatego bądźmy kulturalni wobec nich i zachowujmy się tak, jakbyśmy chcieli, aby inni zachowywali się wobec nas. A gdy już dotrzemy do celu naszej podróży, nie pozostawiajmy w zaparkowanych pojazdach wartościowych przedmiotów na tzw. widoku i pamiętajmy za kilka dni będziemy wracać do naszych domów.


Policjanci radzą:

➢ Planując podróż sprawdźmy stan techniczny pojazdu. Skontrolujmy ciśnienie w ogumieniu, poziom płynów, jakość piór wycieraczek, a także działanie świateł.
➢ Nie wyjeżdżajmy w podroż gdy jesteśmy zmęczeni lub niewyspani,
wraz z przebytymi kilometrami będziemy jeszcze bardziej zmęczeni, wówczas łatwo możemy nie tylko wolniej reagować ale też zasnąć za kierownicą.
➢ Dostosujmy prędkość do warunków na drodze, przestrzegajmy występujących ograniczeń prędkości. Pamiętajmy że, nadmierna prędkość jest nadal główną przyczyną wypadków drogowych.
➢ Zapinajmy pasy bezpieczeństwa, przewoźmy nasze pociechy w fotelikach ochronnych pamiętając, że w razie zdarzenia drogowego to właśnie
to wyposażenie w naszym aucie może uratować życie i zdrowie przewożonych dzieci.
➢ I to, co najważniejsze spotkania świąteczne w rodzinnej atmosferze, często bywają zakrapiane alkoholem. Pamiętajmy, nie wsiadajmy za kierownicę
po wypiciu alkoholu. Nie warto narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Policja informuje również że, w okresie świąt obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton (z wyłączeniem autobusów).
Zakaz obowiązuje w dniach:
– 16 kwietnia od godz. 18.00 do 22.00;
– 17, 18 kwietnia od godz. 8.00 do 22.00.

(Źródło: Łódzka Policja)