FAKTY

Polska 2050 buduje struktury w Pabianicach. Pod komunikacyjnymi i ekologicznymi hasłami

Ruch 2050, który zainicjował Szymon Hołownia, ma swoją pabianicką emanację. Dziś zaprezentowana została “trójka polityczna”, która będzie odpowiedzialna za budowanie struktur politycznych w powiecie pabianickim. W jej skład weszli pabianiczanie: Renata Witczak, Renata Uznańska-Bartoszek i Dawid Stępniewski.

Konferencja prasowa z udziałem posłanki Hanny Gill-Piątek i Pawła Drążczyka, radnego Sejmiku Województwa Łódzkiego, odbyła się w nieprzypadkowym miejscu- przy skrzyżowaniu drogi kolejowej nr 71 z linią kolejową nr 14. Głównym tematem stał się bowiem problem związany ze zwiększoną liczbą przejeżdżających przez Pabianice pociągów i wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców Zatorza. Działacze niebawem zbierać będą podpisy pabianiczan pod petycją do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka o podjęcie działań zmierzających do powstania bezpiecznego, bezkolizyjnego przejazdu pod torami.

Nie ma czasu do stracenia. Trwająca budowa tunelu średnicowego, której skutkiem będzie zwiększenie częstotliwości pociągów, sparaliżuje ruch w Pabianicach i uniemożliwi dojazd do nowego przystanku kolejowego Pabianice Północ. O tym, że już teraz (przy kilkudziesięciu pociągach osobowych na dobę) jest nieciekawie, nie trzeba pabianiczanom przypominać.

Hanna Gill-Piątek postulowała powstanie zespołu roboczego, który pochyliłby się na źródłami finansowania tej niezbędnej dla Pabianic inwestycji. Prócz pieniędzy z budżetu Państwa, kolei, pozyskanych także w ramach programów unijnych, przedsięwzięcie mogłoby być dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego, którym zarządza samorząd wojewódzki. Przypomnijmy, że droga krajowa nr 71, po oddaniu do użytku wschodniej obwodnicy Łodzi (droga ekspresowa S14), stanie się drogą podległą Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Łodzi, podporządkowanemu marszałkowi. (Więcej o planach i historii starań TUTAJ) 

Ekologia

Kiełkujące pabianickie struktury nastawiły się także na działalność proekologiczną, polegającą m.in. na akcjach edukacyjnych. Do takich zalicza dzisiejszy rozdawanie na Lewitynie ekoworeczków na zakupy (prezentacja na zdjęciu).  W godz. 22.00-1.00  na starym placu zabaw w parku Wolności odbędzie się nocne łowienie owadów na światło. To okazja do poznania nocnego życia owadów pod okiem ich miłośnika i znakomitego fotografa Jacka Nowaka.

 

Przejazd na Lutomierskiej nie zostanie przebudowany?