FAKTY

Pomnik niezgody

Jedni zaapelowali o zniszczenie, drudzy ostro protestują.

Kilka dni temu informowaliśmy o wniosku, jaki do prezydenta Grzegorza Mackiewicza złożył Henryk Marczak – działacz opozycji w PRL. Domaga się w nim usunięcia pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe, który znajduje się na Starym Rynku. Wypunktował, że monument propaguje ustrój totalitarny, zakłamuje historię i konkuruje ze starą zabytkową zabudową jego otoczenia. Dodał, że „(…) Nikt nie potrafi powtórzyć oficjalnej nazwy pomnika, za to pabianiczanie nazywali go różnie – krematorium, mamutem, kotłownią, piekarnią, a nawet pomnikiem pederastów” – CZYTAJ TUTAJ.

Wczoraj opublikowaliśmy tekst Sebastiana Adamkiewicza, który wyjaśnia, jakie związki z Pabianicami ma monument na Starym Rynku, co przedstawia i symbolizuje. Autor nie sprzeciwia się usunięciu pomnika, ale nie chce jego niszczenia – nazywa go „wyrazistym świadectwem minionych czasów” – CZYTAJ TUTAJ.

Tymczasem już w sierpniu zeszłego roku historyk Dariusz Jakóbek, który chce definitywnej likwidacji pomnika, napisał do Instytutu Pamięci Narodowej w tej sprawie. Odpowiedź przyszła dopiero wczoraj. IPN powołał się w niej na ustawę dekomunizacyjną (obecnie trwa jej nowelizacja): „(…) apelowaliśmy do władz miejskich o jego usunięcie, jako ewidentnie propagującego ustrój totalitarny. (…) Przewidujemy, że ustawa zacznie obowiązywać na jesieni 2017, bowiem obecnie oczekuje jedynie na podpis Prezydenta RP, a po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw okres vacatio legis wyniesie 3 miesiące”.

Z kolei do Urzędu Miejskiego wpłynęło pismo mieszkańca Bogdana Chamerskiego, który zwraca się do prezydenta i radnych: “Grupa obywateli złożyła wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, o uznanie Pomnika przy Starym Rynku za zabytek. Upamiętnia on Zwycięstwo pod Grunwaldem i Zdobycie Berlina w 1410 i 1945 roku. Podobnoż wpłynął wniosek do RM, że ktoś uważa, iż to symbol ustroju totalitarnego? (…) Pomnik ten sławi Zwycięstwa Polskiego Oręża i nie jest żadnym symbolem totalitaryzmu. Jedynie Niemcom może źle się kojarzyć, ale Erika Steinbachowa to chyba w Pabianicach nie rządzi, abyście musieli Państwo zważać na jej opinię? Że jakieś nieuki domagają się rozbiórki? Jak się go zniszczy (…) to może do Państwa przylgnąć opinia zdrajców polskości, co to się Niemcom związanym z Eriką Steinbachową wysługują”.


SPRAW SOBIE T-SHIRT Z TRAMWAJEM “41”