FAKTY

Ponad 18 milionów dla Pabianic z Funduszu Inwestycji Lokalnych

Senator Maciej Łuczak poinformował dziś o rządowym programie, którego celem jest finansowe wsparcie dla samorządów.

Tak zwana tarcza samorządowa przewiduje w skali całego kraju przeznaczenie dla gmin, powiatów i miast 6 miliardów złotych. Podział uzależniony jest m.in. od liczby mieszkańców. Pula dla Pabianic to dokładnie: 18 330 289 zł. Środki  będzie można wykorzystać m.in. remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków czy drogi.

Terminy składania wniosków i przekazywania środków zostaną określone w uchwale Rady Ministrów.

–  Nabór wniosków zostanie rozpoczęty najprawdopodobniej  w pierwszej  połowie sierpnia. Szczegóły są dopracowywane. Wnioski mają być przekazywane za pośrednictwem urzędu wojewódzkiego – poinformował dziś senator Maciej Łuczak. (TUTAJ więcej o programie)

Do zapowiedzi  odniósł się prezydent Pabianic. Stwierdził, że “każde finansowanie zewnętrzne jest przez nas doceniane i za każdym razem dziękujemy tym, którzy przyczynili się do uzyskania dodatkowych pieniędzy przez miasto. Tak było chociażby w przypadku inwestycji na Warszawskiej”.

–  Co do wspomnianych 18 milionów, na dziś wiemy, że mają  być. Natomiast z niecierpliwością oczekujemy na konkrety związane z formą ich przekazania, celem, na który mogą być przeznaczone i co najważniejsze, okresem,  w którym mogą być wydatkowane. Zgodnie z informacjami ogólnodostępnymi, wielkość środków nie jest uzależniona od decyzji indywidualnej, a przekazywana gminom w zależności od wielkości ich zaangażowania w inwestycje – usłyszeliśmy od Grzegorza Mackiewicza.

W ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych dla Gminy Ksawerów przeznaczono 1 914 187 zł, Gminy Dobroń –  1 327 072 zł, Konstantynowa Łódzkiego – 893 611 zł, Gminy Lutomiersk – 613 523 zł, Gminy Dłutów – 624 457 zł, Gminy Pabianice – 500 000 zł. Starostwo zaś może wnioskować o powiatowe inwestycje na kwotę 1 589 893 zł.

 

* Na zdjęciu obok senatora Macieja Łuczaka prof. Andrzej Waśko, doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. oświaty.  W dzisiejszej konferencji w Domu Nauczyciela przy ul Kilińskiego uczestniczyli także: Krzysztof Górny, przewodniczący NSZZZ “Solidarność” Podregion Pabianice, Dariusz Wypych koordynator tworzących się w naszym mieście struktur Solidarnej Polski oraz Karol Jabłoński, przewodniczący miejskiego klubu “Gazety Polskiej”.