FAKTY

Ponad 2,5 mln zł na drogi na terenie powiatu, ale nie na pabianickie

Z państwowej puli 2 550 737 zł  na modernizację 2 714 metrów dróg.

Premier zatwierdził właśnie listy zadań do dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w ramach naboru wniosków na 2021 rok. Gmina Pabianice otrzyma 469 106 zł dofinasowania na remontu drogi  (64o m.) w Rydzynach w kierunku leśniczówki (na tzw. Biesadze). To 50% wartości tej inwestycji.

Gminie Ksawerów trafiło się 846 694 zł, czyli połowa kosztów rozpoczętej już modernizacji ul. Zachodniej na odcinku od ul. Jana Pawła II do ul.
Szerokiej (734 m.). Kompleksowy projekt obejmuje wymianę nawierzchni, chodników, przebudowę oświetlenia i odwodnienie.

Chodniki zostaną wyłożone żółtą kostką, tak jak to się stało na ul. Ksawerowskiej. Widziałem takie chodniki podczas pobytu za granicą i spodobało mi się takie rozwiązanie – mówi wójt Adam Topolski.

1 234 937 zł dofinansowania na drogi trafi na drogę powiatową od miejscowości Dłutów w kierunku miejscowości Mierzączka Duża (1340m.). To 70% całość, zatem powiat na ten cel z własnego budżetu musi dołożyć 529 259 zł.

Nic nie dostało się miastu Pabianice. Ratusz złożył wniosek o dofinansowanie na przebudowę ul. Dereniowej, od ul. Glebowej do ul. Eichlera oraz Cedrowej wraz z budową otwartego kanału deszczowego (rów szczelny) na ul. Dereniowej. Wartość planowanej inwestycji 1 191 924, 94 zł. Maksymalne dofinansowanie mogło być do 80 proc.

To już trzecia z rzędu porażka Pabianic w staraniach o środki przyznawane przez rząd. Pod koniec marca napisaliśmy o kolejnym niepowodzeniu w walce o pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg  jest  uzależnione od dochodów jednostek samorządu terytorialnego: im niższy dochód własny, tym większa wartość dofinansowania. Maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80 proc. kosztów realizacji zadania. W 2021 r. samorządy województwa łódzkiego otrzymają 152 445 628,93 zł od rządu na remont i budowę nowych dróg.

 

(na zdjęciu fragment ul. Ksawerowskiej w Ksawerowie, objętej dofinansowaniem z FDS z wcześniejszego naboru)