FAKTY

Ponad 400 tys. złotych na usuwanie skutków ulewy

Do rozpoczęcia roku szkolnego pozostało 3 tygodnie. Czy znajdą się ekipy i zdążą na czas?

Dziś odbyło się nadzwyczajne posiedzenie komisji budżetu i finansów. Radni opiniowali uruchomienie pieniędzy z rezerwy budżetowej na zarządzanie kryzysowe, czyli usuwanie skutków nawałnicy z końca lipca. Łącznie będzie to kwota 410.000 złotych:

● 317 tysięcy – na szkoły i przedszkola (m.in. osuszanie i odgrzybianie ścian, malowanie, zakup mebli, dywanów, wykładzin itp),

● 69 tysięcy – dla wydziału ochrony środowiska (30 tysięcy zapłata za kontenery, 39 tysięcy na pokrycie zniszczeń w parku Słowackiego),

● 9 tysięcy – dla wydziału spraw społecznych i gospodarczych (wypłata dla spółdzielni “Zielone Pabianice”),

● 10 tysięcy – na zalaną piwnicę w Środowiskowym Domu Samopomocy,

● 5 tysięcy – na zakup zużytego sprzętu ratowniczego OSP.

O stratach po nawałnicy pisaliśmy TUTAJ.

Wszystkie placówki są ubezpieczone, jednak najpierw trzeba przedstawić rachunki, by ubiegać się o zwrot środków. Uruchomienie rezerwy pozwoli na ogłoszenie przetargów. Czasu do rozpoczęcia roku szkolnego zostało niewiele – nie wiadomo, czy wykonawcy zdążą do 1 września i czy w ogóle się znajdą.

Ponadto miasto będzie się starać o pieniądze od Siemensa – w części zalanych placówek przeprowadzana jest termomodernizacja, a dachy mogły nie zostać prawidłowo zabezpieczone.

Radny Rafał Madaj zaapelował również o uprzątnięcie śmieci przy ul. Sempołowskiej, tuż przy obiekcie PTC – to pozostałości po wywiezieniu kontenerów z ul. Bardowskiego.