FAKTY

Porozmawiamy o autyzmie

Stowarzyszenie „Łączą nASDzieci” to grupa osób działających na rzecz poprawy świadomości społecznej o spektrum autyzmu (głównie rodzice dzieci z ASD). „Wspieramy, szkolimy i uświadamiamy, nie godząc się na dyskryminację” – piszą o sobie.

25 maja (sobota) Stowarzyszenie wraz z pabianickim starostwem organizuje konferencję szkoleniową pod hasłem „Spektrum autyzmu – diagnoza, edukacja, samodzielność”. Jest ona adresowana nie tylko do nauczycieli, ale także do wszystkich zainteresowanych mieszkańców (udział bezpłatny). Odbędzie się w hotelu Aviator (ul. św. Rocha 8a/10) w godz. 9.30 – 14.00. Wydarzeniu patronują prezydent i starosta.

Oto harmonogram konferencji:

• 9.30 – 9.40: rozpoczęcie
• 9.40 – 10.40: Magdalena Charbicka – „Standardy diagnozy w spektrum ASD”
• 10.50 – 11.50: Kosma Moczek – „Samoświadomość kluczem do samodzielności”
• 12.00 – 12.20: przerwa
• 12.20 – 13.20: Renata Frontczak – „Dziecko autystyczne w szkole – co robić?”
• 13.20 – 14.00: forum dyskusyjne

Sylwetki prelegentów

Magdalena Charbicka – oligofrenopedagog, terapeuta integracji sensorycznej, prezes i współzałożyciel „Fundacja z ASPI-racjami” działającej na rzecz osób ze spektrum ASD. Jest doktorantem w katedrze pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Od ponad 20 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami ze spektrum autystycznego. Jest autorką książek „Dziecko z zespołem Aspergera” oraz „Integracja sensoryczna każdego dnia”.

Kosma Moczek – inżynier elektronik z zawodu, fotograf analogowy z zamiłowania, skrzypek amator, osoba ze spektrum autyzmu. Obrońca prawa do samostanowienia i mówienia we własnym imieniu. Żywy dowód na to, że autyzm i ekstrawersja stanowią mieszankę wybuchową.

Renata Frontczak – ukończyła filologię polską i psychologię. Pracowała w szkole jako nauczyciel i jako psycholog. Ma doświadczenie w pracy we wszystkich typach szkół: zwykłej, integracyjnej i specjalnej.

***

Wcześniej (pod koniec kwietnia, który jest miesiącem wiedzy o spektrum autyzmu) z inicjatywy Stowarzyszenia „Łączą nASDzieci” odbył się parkrun w parku Wolności: „Biegliśmy, szliśmy i jechaliśmy, by pokazać naszą solidarność z osobami ze spektrum autyzmu” – napisali na Facebooku.