FAKTY

Poseł z naszego okręgu i wiceminister edukacji: “Zwierzę nie może być podmiotem praw”

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowuje się do weryfikacji podręczników – poinformował dzisiejszy “Nasz Dziennik”. Tomaszowi Rzymkowskiego nie spodobały się treści upodmiotowiające zwierzęta. To wstęp do ich usunięcia.

“Rodzice mogą być pewni, że także podręczniki najmłodszych będą gruntownie sprawdzone tak, aby do dzieci były kierowane jedynie treści zgodne z najlepszą wiedzą naukową i wolne od jakichkolwiek przejawów ideologizacji – zaznaczył  w wywiadzie e z “Naszym Dziennikiem”  Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Rzymkowski to poseł z naszego okręgu, Startował z 6. miejsca na liście PiS, zdobył 20 752 głosy ( w samych Pabianicach – 1264).  W styczniu br. został wiceministrem edukacji i nauki.

“Nasz Dziennik” poinformował, że został zaalarmowany przez rodziców zbulwersowanych treściami zawartymi w podręczniku dla 3 klasy szkoły podstawowej “Ja i moja szkoła na nowo” wydawnictwa MAC Edukacja. Wyszczególniono w nim przypadki tzw. łamania praw zwierząt.

“Informacja o tego rodzaju treściach w podręczniku dla najmłodszych bardzo mnie zaskoczyła, a zarazem zbulwersowała. Uważam, że szkoła nie powinna być miejscem ideologicznej indoktrynacji” powiedział Rzymkowski.

Wskazał, że “wspomniany podręcznik ma także błędy merytoryczne, a to dlatego, że użyte przez jego autorów pojęcie +prawa zwierząt+ nie występuje w naukach prawnych”. “Jest ono związane jedynie ze sferą wyobrażeń ideologicznych” – napisano.

Tomasz Rzymkowski podkreślił, że zgodnie z nauką: ” prawo jest przypisane Bogu i ludziom. Jest prawo Boskie, które nazywane jest także naturalnym, i to wynikające z systemów wartości, którymi żyje dane społeczeństwo. Z nich również wynikają pewne obowiązki, które człowieka ma względem zwierząt. Jak choćby to, że rolnik, który zajmuje się hodowlą, nie może zwierząt głodzić czy dręczyć. Ale zwierzę nigdy nie może być podmiotem praw. Pojęcie “prawa zwierząt” nie istnieje”.

Przypomnijmy, że na początku czerwca ub. roku poseł Tomasz Rzymkowski  ostrzegał przed zoofilią.

“Zdecydujemy miedzy Polską, w której małżeństwem jest związek kobiety i mężczyzny, a Polską w której “małżeństwem” jest związek dwóch panów albo jednego pana z kozą? – napisał  na Twitterze Tomasz Rzymkowski.

Poseł PiS z naszego okręgu ostrzega przed zoofilią