FAKTY

Pośmiertna nagroda dla naszego generała

IPN przyznał “Świadka Historii” generałowi Aleksandrowi Arkuszyńskiemu, Honorowemu Obywatelowi Pabianic.

Instytut Pamięci Narodowej uhonorował pośmiertnie generała brygady Aleksandra Arkuszyńskiego. Wręczenie wyróżnienia “Świadek Historii” nastąpiło w miniony piątek w Łodzi w Sali Lustrzanej Wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji PŁ. Odebrał je syn generała – Adam Arkuszyński. W uroczystości wzięli udział wójt Ksawerowa Adam Topolski oraz przewodnicząca Rady Gminy Maria Wróbel (generał mieszkał w Ksawerowie).

Gen. Aleksander Arkuszyński wsławił się zorganizowaniem bezkrwawej akcji odbicia więźniów z siedziby Urzędu Bezpieczeństwa w Pabianicach. Jest autorem książki “Przeciw dwóm wrogom”, opisującej dzieje AK i ROAK. TUTAJ możecie przeczytać o wyczynie generała, który od sierpnia patronuje ulicy na Bugaju.

„Świadek Historii” to honorowe wyróżnienie, ustanowione w marcu 2009 roku zarządzeniem prezesa IPN i przyznawane przez Instytut Pamięci Narodowej. Otrzymują je osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii narodu polskiego oraz wspierające IPN w realizacji ustawowej działalności w sferze edukacyjnej i naukowej.

Trzy lata temu “Świadka” otrzymał działacz opozycyjny w czasach PRL Henryk Marczak i nauczyciel historii Dariusz Jakóbek.


Jeden komentarz do “Pośmiertna nagroda dla naszego generała

  1. Topolski z Wroblową pchają się na uroczystości ale jak była zmiana nazwy ulicy Nowotki to postawili na Pocztową – bo poczta jest (zresztą ciekawe dlaczego nie Biedronkowa). Wówczas była możliwość uhonorować Generała … ale cóż najwazniejsze teraz jest żeby się pokazc … szak wybory juz niedługo !

Comments are closed.