FAKTY

Pożar w Zgierzu: W Lutomiersku już trzeba zamykać okna. „Bitwa wodna” pod znakiem zapytania

Skutki zanieczyszczenia powietrza od pożaru w Zgierzu odczuwalne już w naszym powiecie. Strażacy z OSP Pabianice wspomagają druhów.

Przedwczoraj (25 maja) ok. godz. 23 wybuchł pożar na składowisku odpadów na terenie byłych zakładów Boruta w Zgierzu. Doszło do uwolnienia do atmosfery emisji dużej ilości substancji pochodzących ze spalania odpadów. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska poinformował, że smuga spalin z pożaru nadal przemieszcza się w kierunku południowo-zachodnim (nad Aleksandrowem Łódzkim, w kierunku miejscowości Zgniłe Błoto, Bełdów, Orzechów, Jerwonice, Puczniew, Charbice Dolne, Charbice Górne i dalej). W godzinach 18-19 skręcała stopniowo w kierunku południowym (ponad wschodnią częścią Aleksandrowa Łódzkiego, Rąbieniem, Niesięcinem, w kierunku Konstantynowa Łódzkiego). Z relacji naszych czytelników wynika, że smród chemicznej spalenizny odczuwany był dziś od rana w gminie Lutomiersk: – Musimy zamykać okna – usłyszeliśmy.

W wyniku spalania odpadów (w tym dużych ilości tworzyw sztucznych) do atmosfery wyemitowane mogą być następujące substancje: Tlenki azotu, tlenek węgla, tlenki siarki, dioksyny, furany, pył zawieszony PM10, PM2,5, pył opadający. Służby ochrony środowiska podały wczoraj, że:

“W związku z występującą dość wysoką temperaturą spalania emitowane substancje osiągnęły dużą wysokość unosu, a następnie powstała w ten sposób smuga spalin przemieszczająca się nad ww. obszarami. W miarę oddalania się od miejsca pożaru stożek smugi rozszerza się stopniowo, rozpraszając się na większy obszar przy malejącej koncentracji substancji wyemitowanych w wyniku pożaru.

Określenie odległości osiadania wyemitowanych substancji jest obecnie trudne do ustalenia. W zależności od prędkości wiatru rozpraszanie będzie różne. Im większa prędkość wiatru (ruch turbulentny) tym lepsze warunki mieszania mas powietrza i rozpraszania zanieczyszczeń. W godzinach wieczornych prędkość wiatru będzie utrzymywać się w granicach 3m/s. Według prognoz meteorologicznych kierunek wiatru w nocy z soboty na niedzielę zmieni się i wiatr będzie wiać z kierunku północnego/północno-wschodniego.

Ze względu na kierunek wiatru obszar miasta Zgierza (za wyjątkiem najbliższego otoczenia miejsca zdarzenia) nadal nie jest zagrożony napływem substancji wyemitowanych w wyniku pożaru.

W zależności od wystąpienia opadów na linii przemieszczania się smugi spalin, możliwe będzie wymywanie podchmurowe zanieczyszczeń do podłoża. W przeciwnym wypadku zanieczyszczenia przemieszczać się będą dalej zgodnie z prognozowanym na dzisiejszy dzień kierunkiem wiatru – zachodnim/południowo-zachodnim. Stożek smugi będzie się rozszerzał rozpraszając się na większy obszar przy malejącej koncentracji substancji wyemitowanych w wyniku pożaru odpadów na składowisku Boruta w Zgierzu. Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów przelotnych w postaci burz, określono głównie dla wschodniej części województwa łódzkiego”.

Z żywiołem walczą setki strażaków – w tym druhowie z OSP Pabianice. Zadysponowano ich do akcji na 12 godzin, dlatego nie będzie ich dziś na Lewitynie na miejskich obchodach Dnia Dziecka. Na Facebooku po godz. 9 zamieścili taki wpis:

InformacjaW dniu dzisiejszym mieliśmy wziąć udział w imprezie Dzień Dziecka "Bitwa Wodna" na Lewitynie z przyczyn…

Opublikowany przez OSP Pabianice 27 maja 2018

(Fot. OSP Pabianice)