FAKTY

Prawie 21 milionów dla miejskiej ciepłowni

Udało się pozyskać duże dofinansowanie do ekologicznego projektu.

Dziś w Warszawie została podpisana umowa na dofinansowanie projektu ekologicznego realizowanego przez pabianicki Zakład Energetyki Cieplej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska dołoży prawie 21 mln zł (dokładnie 20.892.900) na wykonanie instalacji odpylającej, instalacji odsiarczania i odazotowania spalin. Urządzenia są konieczne, aby spełnić nowe wymogi dotyczące ochrony środowiska. Musi zostać ograniczona emisja dwutlenku siarki, tlenków azotu, tlenku węgla oraz pyłów. Całkowita wartość projektu to 34.271.736 zł, czas realizacji – 31 grudnia 2021 r.

Wniosek o dofinansowanie przygotowali pracownicy ZEC Katarzyna Ścibior i Krzysztof Mondzielewski.

W działania na rzecz projektu zaangażował się senator Maciej Łuczak. Dziś przebywa na Białorusi, dlatego reprezentował go były pracownik ZEC i wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Krzysztof Ciebiada. To dla niego dobrze znany temat, który monitorował wspólnie z Maciejem Łuczakiem.

– Świetnie, że się udało – cieszy się Ciebiada i dodaje: – Szkoda tylko, że prezydent Grzegorz Mackiewicz, choć był zaproszony, nie pojawił się na podpisaniu umowy. Miałby wtedy okazję porozmawiać z wiceprezesem NFOŚiGW Arturem Michalskim na temat geotermii i, być może, udałoby się rozwiać jego wątpliwości, przełamać opór.

Prezes ZEC Florian Wlaźlak w rozmowie z portalem pabianice.tv powiedział, że dzisiejsze spotkanie ze swym byłym pracownikiem Krzysztofem Ciebiadą było dla niego sporym zaskoczeniem: – Ale to przecież organizator, czyli Fundusz wie, kogo i dlaczego zaprasza – usłyszeliśmy od prezesa ZEC.

TUTAJ można przeczytać wywiad z wiceprezesem NFOŚIGW Arturem Michalskim.

[AKTUALIZACJA] o godz. 16.38 z naszą redakcją skontaktowała się rzeczniczka prezydenta Aneta Klimek. Powiedziała, że Grzegorz Mackiewicz, jak twierdzi Krzysztof Ciebiada, nie został zaproszony na podpisanie umowy NFOŚiGW z ZEC.

(Fot. NFOŚiGW)

Tagi:

30 komentarzy do “Prawie 21 milionów dla miejskiej ciepłowni

 1. Ciebiada to tylko lans, poprosze o konkret co w tej sprawie zrobil dla miasta ? dla ZEC ? Albo ten kogo reprezentowal co konkretnie zrobil ; redakcja umie wrzucac skany pism na strone wiec niech pokaze na dokumentach, a ponadto Ciebiada nie pracuje w PGE ? Co go obchodzi dzisiaj geotermia ? Przeciez to lipa wyborcza …nic wiecej

 2. Ludzie w ZEC ktorzy znaja temat sa naprawdę tym wszystkim zażenowani

 3. przecież wyraźnie w artykule jest napisane ze to pracownicy napisali projekt !!! to po co on się tam lansuje !!! zaczęła się gra wyborcza !!! wszędzie ryja wsadzi tam gdzie nie potrzeba !!! niech pokaże co zrobił on sam dla Pabianic !!!

 4. Skoro pierwszy geotermik Pabianic zna się tak dobrze na ciepłownictwie i umie wszystko załatwić (podobnie jak Pan senator pieniądze dla szpitala – jak to ujął radny Hodak), to może Pabianice.tv nie poprzestałyby na tak błahej publikacji, tylko zapytałyby o konkrety szanownego radnego i jak się z dumą obnosi byłego pracownika ZEC. Może wskaże na czym ta opieka – monitoring polegał. Co takiego zrobił, gdzie i z kim rozmawiał, gdzie pisał. Poza tym może warto też zapytać jak bardzo znany jest dla Niego ten projekt. Znając tego Pana, to pewnie nie wie o czym mówi. No może poza tym że zna NFOŚiGW, bo tam często bywa.
  Pod znakiem zapytania pozostaje służalcza rola Pabianice.tv. Może warto pozostawić sympatie polityczne z boku i działać w zgodzie z rzetelnością dziennikarską – a nie pisać artykuły na zamówienie tylko jednej może i bliskiej sercu opcji.

   1. To nie są głupoty, niech powie na czym ta jego pomoc polegała.

  1. Panie Krzysztofie, dość już tego trollingu i plucia na nas. Jutro zadzwonimy do prezesa ZEC, by przyznał Panu medal z cebuli za te służalcze – wobec pracodawcy i kieszeni podatnika – komentarze. Proszę wysłać oficjalnego mejla z wypowiedzią/sprostowaniem.

   1. I to jest komentarz redakcyjny? Na tak żenująco prostackim poziomie? Zniżacie się do tak niskiego, pisiego poziomu? Wstyd.

  2. A gdzie masz cwaniaku tych fachowców RĄKOWSKIEGO , STENCLA , ADAMSKIEGO oni też ciągną kasę do naszego miasta
   śmieszne PLATFUSY ZACZĘLI SZCZEKAĆ

   1. Dziecko, umiesz czytać tekst ze zrozumieniem? Bo jak widać nie za bardzo. To przeczytaj go jeszcze raz…

 5. Ojcem sukcedu tego projektu jest inny Krzysztof wymieniony w artykule. Rece opadaja jak sie oglada uhahana miche goscia ktory ma pojecie tylko o tym gdzie sie wpasowac zeby sie wylansowac nic w sprawie nie robiac

 6. Fajnie dowiedzieć się po czasie,że ktoś tak Pabianicom pomaga… :-)))) Cóż my byśmy bez niego zrobili…
  Pan KC miał dzień urlopu w PGE na czas sesji zdjęciowej i lansu?

 7. jak tu niektórych czytam to mi ręce opadają! takich genialnych mamy specjalistów w ZEC, że napisali projekt i po prostu dostał 20 mln dotacji? ciekawe czemu, o tych ekspertów nie biją się prywatne firmy dajac o wiele wyzsze wynagrodzenie :D na jakim świecie żyjecie? przeciez to tak działa, ze aby dostać wieksze pieniądze od rzadu, trzeba mieć poparcie polityczne i wlasnie one zalatwił Łuczak z Ciebiadą, można taki system pochwalać lub nie, ale trzeba sie do niego dostosowac, zeby rozwijac miasto. Prezydent Mackiewicz ma w nosie Pabianic, on sie obraził na PiS i to jest dla niego najwazniejsze, dobrze, ze chociaż Wlaźlak poszedl po rozum do glowy i wiedzial, ze trzeba wspolpracowac z rzadzaca partią, zeby wyrwać kase dla miasta. Mackiewicz nawet nie potrafil sie wzniesc ponad podzialy na tyle, by byc na konferencji – ŻENADA!

  1. W artykule jest napisane wyraźnie, że Wlaźlak był zaskoczony obecnością specjalisty od wszystkiego a prezydent nie został zaproszony. To jedno. A drugie – piszesz dobry wniosek a jeszcze potrzebne polityczne poparcie? Gdzie tu prawo i gdzie sprawiedliwość ????

  2. Pabian redaktor nic nie napisała, ze to dotacja. A moze to pożyczka?

 8. A jednak Florian skierowal wniosek do NFOSiGW, a Macek nie chce wniosku do NFOS na geotermie robić. Dobrze, że nasi pilnowali, by sie jakis inny samorząd po dofnansowanie nie przepchał. Różne cuda po drodze się mogą zdarzyć. Dla wszystkich nie starczy funduszy. Po to oni są, żeby pilnowac. Chyba nie od rzeczy senator został zaproszony na to podpisanie… Cieszmy się, że mamy te pieniądze i za jakis czas troszkę lzej się bedzie oddychać.

 9. w ZEC, ZGM czy ZWiK pewnie góra 50% to “normalni pracownicy” a reszta to polityczne pachoły

 10. Wydaje się że pan pączek sprzedał newsa z sobą w roli głównej a redaktorki niczym amatorki nie sprawdzając faktów pośpiesznie tekst zamieściły. Z szacunku dla czytelników wypadałoby podać co konkretnie załatwił ten śmieszny pseudo polityk. A jeżeli okaże się że to nie jest żadne dofinansowanie tylko zwykła pożyczka? To wtedy gdzie ten sukces? I wiarygodność redakcji co gorsza? Ale nie wyprzedzajmy faktów i dajmy szansę autorkom tekstu.

  1. @Lataj Pomyliles redakcje: https://pabianice.tv/18-nieobecnosci-i-klopoty-z-pamiecia/
   A jak już jesteśmy przy głosie, to przypomnijmy: 12 października 2017 ratusz ogłosił sukces po zdobyciu 146 mln na trzy projekty: komunikację miejską, termomodernizację 11 budynków oraz modernizację linii tramwajowej. Pozostałą kwotę ok. 104 mln zł będziemy musieli pokryć z własnych środków. Za rządw Grzegorza Mackiewicza czterokrotnie zostały zaciągnięte obligacje zadłuzające miasto. Nie bedzie tego długu spłacać tylko jedno pokolenie. Tez możemy zapytać: “to czy to sukces?” Zanim zacznie się z powodów czysto politycznych podważać czyjąś wiarygodność, warto się dobrze zastanowić. Nawet, jeśli owo dofinansowanie/ wsparcie dla ZEC miałoby być formą bardzo preferencyjnej pożyczki, to ratuje ona przed koniecznością płacenia wielomilionowych kar za zatruwanie środowiska. A znaleźliśmy się pod ścianą! Pańskie zakłamanie (już pomijam pisanie pod ksywką) polega na tym, że próbuje pan podważyć ten sukces tylko dlatego, że na dokumentalnym zdjęciu wykonanym przez NFOŚiGW widać Krzysztofa Ciebiadę. Sam sobie tego zdjęcia nie zrobił, a wykonaniu go przez NFOŚ i GW świadczy o tym, że nie był tam jednak intruzem. Cieszmy się zatem obiektywnie z każdego sukcesu, jaki służy pabianiczanom.

   1. Ok redakcjo. Czyli jednak zwykła pożyczka a nie dotacja czy dofinansowanie. Natomiast obecność tam pisowskiego kacyka odbieram jako upolitycznienie państwowego funduszu. Bo czy prezes ZEC potrzebował jego pomocy? Zapytajcie go. Wg mnie na pewno nie. Ale przyjmuje samokrytykę. Pozdrawiam

    1. Nigdzie nie napisaliśmy o DOTACJI. Nawet JEŚLI to pożyczka, to na pewno nie jest zwykła, a na mocno preferencyjnych zasadach, z możliwością umorzenia. Jeśli to wg Pana “zwykła pożyczka”, to dlaczego prezes Wlaźlak tuż po powrocie z Warszawy zwołał na cito konferencję prasową, aby pochwalić się sukcesem?
     Prezes ZEC bardzo przytomnie wypowiedział się w naszym tekście, że to organizator, czyli NFOŚiGW wie, dlaczego zaprasza takiego, a nie innego gościa. NFOŚ, który zadecydował o przekazaniu milionowego wsparcia dla ZEC po to, aby już niedługo oddychało się nam trochę lżej, a w konsekwencji unikniemy wielomilionowych kar za zatruwanie środowiska.

     1. Droga redakcjo, po pierwsze napisaliście o dofinansowaniu bezzwrotnej pożyczce, dotacji (sjp), tak? 1:0. Po drugie prezes wg mnie zwołał konferencję nie po to aby pochwalić się sukcesem tylko po to by poinformować mieszkańców, że w związku z dyrektywą unijną ograniczającą ilość emisji zaciągnął kredyt który pabianiczanie będą spłacać w rachunkach za ciepło. Nie chciał ale musiał. Więc co to za sukces? 2:0. Po trzecie Wlaźlak był zdziwiony obecnością Ciebiada więc jasny jest polityczny kontekst sprawy co jest niedopuszczalne i karygodne. 3:0. Po czwarte jeżeli uzyskanie pożyczki jest wg Was sukcesem to powinniście wychwalać Mackiewicza pod niebiosa. 4:0. Ale to i tak niezły wynik przy ostatnim 43:0 PiS w sprawie ambasadorów. Pozdrawiam

 11. Czytając te wypociny niektórych ludzi zastanawiam się co za imbecyle mieszkają w naszym mieście. Przez tyle lat rządzenia widać doskonale na jakim poziomie jest nasze miasto. Jest zrozumiałe i jasne , że jeśli władze miasta nie potrafią współpracować z osobami które rządzą w Państwie to nic z tego nie będzie. Wiadomo jest od lat , że projekty muszą wykonać ludzie z danego regionu ale aby to wszystko mogło być zrealizowane potrzebne jest poparcie rządu . Boli co niektórych , że Senator Łuczak zaangażował się w ten projekt i mamy przyznane pieniądze. Ci co tak bardzo krytykują niech sami coś dla tego miasta zrobią . Panie Senatorze i Panie Krzysztofie róbcie swoje i wtedy jest nadzieja , że to miasto nie będzie zrujnowane.

  1. Właśnie pan senator (z bożej łaski) uznał. że jego praca nie jest zbyt wiele warta i obniżył sobie wynagrodzenie. A jak prezesina uzna. że senat nie jest potrzebny to pan senator tak zagłosuje. Taki to mąż stanu hihihihihihihi

Comments are closed.