FAKTY

Prawo przeczy prawu. A ministerstwo robi uniki

Wysocy państwowi urzędnicy wolą nie wiedzieć o błędzie w ustawie dekomunizacyjnej.

We wrześniu ub. roku napisaliśmy, że tzw. ustawa dekomunizacyjna przeczy ustawie o ochronie zabytków. Ujawniliśmy, że pomnik na Starym Rynku jest objęty ochroną konserwatorską. Wobec powyższego nie można go zburzyć nie wchodząc w konflikt z prawem.

Prezydent Grzegorz Mackiewicz dowiedział się o tym z naszego portalu, a kilka dni temu otwarcie przyznał, że znalazł się w kropce, dlatego wysłał wszelkie dokumenty wraz z pismem przewodnim do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie wróżymy prezydentowi większych sukcesów w komunikacji z tym resortem.

Redakcja portalu pabianice tv. jeszcze we wrześniu ub. roku zapytała MKiDN, jak postępować z pomnikami, które są w ewidencji zabytków, aby móc wypełnić ustawę dekomunizacyjną nie łamiąc prawa. “Inne przepisy mówią przecież o zakazie ingerencji w pomnik czy obelisk, jeśli jest pod ochroną prawną” – napisaliśmy.

Resort poprzez Centrum Informacyjne nie odniósł się do naszych ustaleń dotyczących sprzeczności w aktach prawnych,  przytoczył zapis ustawowy o rejestrze, a nie ewidencji zabytków.

Pytanie ponowiliśmy w styczniu br. Piotr Szpanowski, zastępca dyrektora  Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN, nie zareagował na przedstawiony problem i… przytoczył zapis ustawowy o rejestrze, a nie ewidencji zabytków. Odpisaliśmy: “Problem polega na tym, że pabianicki pomnik jest w ewidencji zabytków, zaś z ustawy o ochronie zabytków wynika, że obiekty z ewidencji są także pod ochroną prawa. Ustawa dekomunizacyjna łamie zatem zapisy ustawy o ochronie zabytków”. Dodaliśmy też link z ekspertyzą prawną wykonaną na prośbę naszego portalu (CZYTAJ TUTAJ).

Odpowiedziała Ewa Zapolska-Pilich, specjalista wydziału ds. Miejsc Pamięci Narodowej w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego MKiDN: “Uprzejmie proszę o ponowne zapoznanie się z treścią otrzymanej odpowiedzi w poniższej sprawie oraz przytaczanych w niej zapisów prawnych, z których jasno wynika, iż zapisu art. 5a ust. 1 nie stosuje się w odniesieniu do pomników wpisanych samodzielnie albo jako część większej całości – do rejestru zabytków (art. 5a ust. 3)”.

***

Ustawowy czas na rozbiórkę mija 31 marca. Niedawno na naszych łamach Ireneusz Krześnicki, dyrektor Wydziału Prawnego, Nadzoru i Kontroli w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim ostrzegł, że jeśli prezydent nie zdąży z rozbiórką do końca marca, nie ma co liczyć na rekompensatę kosztów wyburzenia ze środków Skarbu Państwa. Wywiad przeczytasz TUTAJ.

7 komentarzy do “Prawo przeczy prawu. A ministerstwo robi uniki

  1. do przewidzenia było, że ustawa pisowska wywoła więcej zamieszania niż pożytku. tak jak teraz z IPN się dzieje! nie tykajcie tłumoki tematów historycznych, bo wam nie idzie!

  2. Juz raz pisalem, zeby sobie PIS rozbieral ten pomnik za wlasne pieniadze, albo pana premiera morawieckiego, on ma duzo baniek na koncie

  3. Może by zapytać pana senatora co należy zrobić? Przecież to on uchwalił to złe prawo. Co teraz powie? Jak pomoże?

    1. słuszna uwaga HAHA tymbardziej że pmnik jest nawprost jego biura !!

      1. A zatem, czekamy na ruch pana senatora.
        Wszak jego działania są dla tego Miasta zbawienne. ;)

  4. Wstyd, że człowiek z naszego miasta bierze udział w tworzeniu złego prawa. Ciekawe czy on też dostaje za to jakieś nagrody finansowe?

Comments are closed.