FAKTY

Preparat Comirnaty dotarł do PCM. Pierwsi zaszczepieni

Biały personel szczepi się w ramach priorytetowego etapu “O”.

Preparat Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech, czyli tzw. szczepionka dotarł do Pabianic. Zgodnie z zapowiedzią dziś ruszył tzw. etap “0”. Szczepienia w naszym szpitalu są prowadzone w dwóch punktach zlokalizowanych w dużej sali konferencyjnej szpitala.

sala szczepień w PCM

Preparat dotarł do nas z hurtowni w Łodzi i Toruniu. W każdej fiolce jest 6 dawek. Dzisiejszy transport wystarczy na zaszczepienie ok. 400 osób. Dziś Comirnatę domięśniowo otrzyma ok. 70 przedstawicieli białego personelu. Jako pierwsi preparatem przyjęli  przełożona pielęgniarek i położnych Lidia Klimczak-Moszyńska i doktor Lechosław Dorożała, dyrektor ds. medycznych w PCM. Naczelna pielęgniarka przeszła COVID- 19, doktor-dyrektor do tej pory się uchował. Po szczepieniu zaapelował o przełamywanie oporów.

Z ok. 500 pracowników PCM chęć zaszczepienia się zadeklarowało na razie 350 osób (po raz kolejny – teraz do 14 stycznia – został przedłużony termin zgłoszeń.   To nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale także administracja czy personel gospodarczy. Mowa jedynie o osobach, które mają z PCM podpisaną umowę o pracę. Część pracuje na podstawie umów cywilno-prawnych w innych miejscach, stąd zgłosić się mogła do innego szpitala węzłowego, np. w Łodzi.

Tzw. etap “0” obejmuje też m.in. pracowników sanepidu, rehabilitantów. laborantów, stomatologów spoza PCM, pracowników aptek – generalnie szeroko pojętą branżę medyczną. Takich chętnych spoza PCM zgłosiło się 777.

– Pakiety będą przechowywane w chłodziarkach w zimnym łańcuchu o temp. 2-8 stopni Celsjusza i będą rozdysponowane w najbliższych 5 dniach od pobrania z hurtowni. Każdy pakiet zawiera dodatkowo niezbędne akcesoria jak jednorazowe strzykawki, rękawiczki, maseczki i fartuchy ochronne, plastry – dodaje kierownik POZ i poradni specjalistycznych dr Tomasz Mackiewicz.

Comirnata a tradycyjne szczepionki

Szczepionka mRNA nie wprowadza  – w przeciwieństwie do tradycyjnych szczepionek – do organizmu całego wirusa, tylko podaje mu informację przez mRNA (kwas rybonukleinowy) o tym, jakie białko i w jaki sposób należy wytworzyć. Organizm, otrzymując taką informację, poznaje strukturę białka, które ma zablokować – w przypadku koronawirusa białka odpowiedzialnego za wnikanie wirusa do komórek – i może wytworzyć przeciwciała neutralizujące to “obce” białko. Gdy zatem wirus faktycznie pojawia się w naszym organizmie,  białko wirusa powinno zostać zneutralizowane.

TUTAJ PRZECZYTASZ  o etapach szczepień, ich przebiegu, przeciwskazaniach, osobach wykluczonych z programu, składzie preparatu, objawach ubocznych oraz o tym, jak zgłosić się na szczepienia. 

Lidia Klimczak-Moszyńska
Lechosław Dorożała

 

Tagi: