FAKTY

Prezes firmy składującej toksyczne odpady z prokuratorskim zarzutem

Rozwija się prokuratorskie postępowanie dotyczące wysypisk z produktami “Aflofarmu”.

Prokuratura Rejonowa Łódź – Widzew wydała dziś postanowienie o postawieniu zarzutu z artykułu 183 par. 1 Kodeksu karnego 50-letniej byłej prezes firmy “S”, Aleksandrze W. z Piotrkowa Trybunalskiego.

Brzmi on: “Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5″. 

Aleksandra W. zarządzała gospodarującą odpadami firmą “S”, kiedy jej właścicielami była najpierw pani F., a później pan D., osoby rodzinnie powiązane z “Aflofarmem”. Zarzut dotyczy ok. 2 miesięcy  sprawowania przez nią funkcji.  Jako środki zabezpieczające zastosowano wobec podejrzanej zakaz prowadzenia działalności w zakresie gospodarowania odpadami, zasiadania w zarządach tego typu firm, dozór policyjny oraz poręczenie majatkowe wysokości 5 tys. zł.

Sprawa rozwojowa

Składowanie na wykorzystywanych przez firmę “S” wysypiskach na łódzkim Widzewie i w Brużyczce Małej (gm. Aleksandrów) odpadów farmaceutycznego giganta z Pabianic nasz portal ujawnił 17 lipca. Napisaliśmy też, że firma “S” zmieniała właścicieli kilkakrotnie. Po pani F. właścicielem został pan D., mający takie samo nazwisko jak jej panieńskie i to, które figurowało w firmie “T”. Osoba o personaliach takich samych jak pani F. jest członkiem Zarządu Fundacji Aflofarmu “My kochamy Pabianice”. Podaliśmy informację o doniesieniach do prokuratury.

Po naszej publikacji “Aflofarm” przesłał oświadczenie. Czytamy w nim m.in na temat społki “S”: Jej prezesem była osoba niezwiązana z “Aflofarmem”, mająca wieloletnie doświadczenie w zakresie gospodarki odpadami. Istnieje podejrzenie, że “Aflofarm”, jako zlecający i płacący regularnie za usługę przejęcia odpadów, padł ofiarą niezgodnych z prawem działań zarządu firmy “S”. Nieprawidłowości nie są efektem działań czy zaniedbań z naszej strony”.

Dzisiejsze przesłuchanie trwało 6 godzin. Prezes spółki “S” złożyła obszerne wyjaśnienia.

– Będą one weryfikowane. Sprawa ma charakter rozwojowy – powiedział nam Tomasz Szczepanek, zastępca rzecznika Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

24 komentarze do “Prezes firmy składującej toksyczne odpady z prokuratorskim zarzutem

 1. Pewnikiem będzie zamieszanie i efektu brak, podobnie jak z aptekami. Nikt nie ponosi za nic odpowiedzialności ani żadnej kary i to są Pabianice, własność Mackiewicz i Furmana, etyki absolutnie brak.

  1. @Marta prokuratura jest w rękach PiS-u, a Naczelnym Prokuratorem, jest Zbigniew Ziobro. Jeżeli prokuratura jest powiązana układami towarzyskimi z miejscowymi prominentami, to odpowiada za to PiS i Zbigniew Ziobro.
   Bardzo łatwo zreformować prokuraturę. Odebrać prokuratorom immunitety, zlikwidować przechodzenie w stan spoczynku i dać im zwykłe emerytury, no i obieralność w wyborach jak na radnych miejskich.

   1. Proszę pamiętać, że od razu nie da się posprzątać bałaganu po tylu latach.

    1. @Marta problem w tym, że Ziobro nie chce więcej demokracji dla Ludu Polskiego, tylko więcej władzy dla siebie samego. No więc zapomnij o możliwości obierania prokuratorów w wyborach, jak radnych miejskich. PiS i PO to zbiorowiska ludzi, wrogich demokracji i marzących o dożywotnim dzierżeniu władzy.

     1. Kto wie….. I tak może być, mnie się podoba działanie TK, widać, że coś się dzieje ale Ty tego nie śledzisz, bo czytasz tylko wyborczą i TVN.

      1. @Marta, czyli jesteś zwolenniczką ustroju totalitarnego, byle Wielkim Wodzem był Ziobro? Polska to nie Szwajcaria, ale Trzeciej Rzeszy w Polsce nie chcę z Ziobrą jako Hitlerem. A nie możesz wyjechać do Korei Pł. lub do Erytrei? W Erytrei też rządzi Wielki Wódz, poczujesz się jak w domu! I tyle zostało z ideałów Solidarności i zachłyśnięcia się ,,wolnością” w 1989-m! Tęsknota za obozami koncentracyjnymi!u byłych solidaruchów :D

       1. Komuch – Korea Pł. to odpowiednie miejsce dla Ciebie. Oby komuch nie wracał.

        1. @Marta jeśli o mnie chodzi, wolę budować w Polsce Drugie Chiny :-) @Marto. Jak Ziobro zostanie Dyktatorem, to nie poznasz różnicy, co to za ustrój, lewicowy czy prawicowy, wszystkie dyktatury są do siebie bardzo podobne, a prokuratury w dyktaturach, mają specjalne przywileje i pilnują interesów Wielkich Wodzów, a nie spraw obywateli. Polskie prokuratury i sądy nadal mają ustrój nadany przez Piłsudskiego-dyktatora i durnia. Ziobrze to odpowiada, przestępcom teraz też, prokuratorom też, bo mogą się lenić i synekur nie stracić. Dopiero redaktorki aferę chemiczną wykrył i prokuratura okręgowa musiała udać, że coś w tej sprawie robi. Postępowanie będzie przewlekłe i skończy się umorzeniem lub symbolicznymi wyrokami. Nie pokładaj nadziei w Ziobrze @Marto.

  2. Latwo wydawać osądy, jak nie zna się całej sytuacji. Skoro firma zdecydowala sie zabrac smieci, to trzeba wierzyc ze tak bedzie. Zwlaszcza, ze jak media podaja, nie tylko pabianickie smieci znalazly sie na tych wysypiskach – za to tylko Aflofarm zabral jakikolwiek glos w tej sprawie. A pozostale firmy i koncerny? Cisza. Ale z tego co widze, ze strony PabianiceTV brak nawet najmniejszej bezstronności dziennikarskiej i jak uparli się na jedną firmę, tak swojego stanowiska nie zmianią, a o reszcie zapominaja. Natomiast co do Furmana, moze Pani pisac co chce, każdy ma prawo do opinii. Ale bez niego w Pabianicach nie byloby bardzo wiele – ani sprzetu medycznego, ani remontow przestrzeni miejskich, ani imprez kulturalnych. A w calej tej aferze smieciowej, tylko on potrafil zachowac sie etycznie, wiec przed nastepnym komentarzem, warto 2 razy przemyslec swoje slowa.

   1. Po pierwsze: zapowiedź zabrania śmieci to na razie deklaracja. Tak – trzeba wierzyć.
    Po drugie: redakcja Pabianice.tv napisała, że są tam też inne śmieci. Jednocześnie wyjaśniając, dlaczego “Aflofarm” został “wywołany do tablicy”. Wystarczy przypomnieć, iż to firma z Pabianic, związana rodzinnie z dwoma kolejnymi właścicielami firmy “S” zabierającej odpady. Więcej tutaj: https://pabianice.tv/toksyczne-odpady-na-wysypiskach-apelujemy-do-rodziny-furmanow/.
    Nie negujemy, że fundacja “Aflofarmu” partcypuje w kosztach niektórych przedsięwzięć. Dziś np. napisaliśmy o dofinansowaniu remontu kaplicy Kindlera: https://pabianice.tv/mauzoleum-kindlerow-wypieknieje/.
    Fundacja pomaga także np. w organizacji festiwalu “Muzyka Świata w Pabianicach”. Czy odbyłby się bez udziału fundacji – trudno określić…

    1. Droga redakcjo:
     1. Oczywiscie narazie to tylko deklaracja, a oczekujecie ze juz dzis z samego rana wywioza smieci? Biorąc pod uwagę skale skladowiska, a co wazniejsze fakt, ze toczy sie wobec sprawy postepowanie prokuratorskie wiec wszystkie smieci sa nietykalnym dowodem w sprawie, i najzwyczajniej w swiecie nie wolno ich ruszyc. W tej sytuacja, deklaracja to juz i tak COS. Pozostale firmy nie zrobily nawet tego.
     2. A czy redakcja prowadzila doglebne sledztwo dzienniakrskie i byla na miejscu w wysypisku? Czy macie pewnosc, ze smieci pozostalych firm ktore tam leza nie sa wywiezione z innych firm badz spolek z Pabianic? Inne medialne zrodla wskazuja ze poza smeiciami Aflofarmu jest tam wiele innych firm – kto wie czy nie z naszego miasta? Dlatego podany argument wyjasniajacy czemu akurat aflofarm zostal wywolany do tablicy, jest marnym argumentem.
     3. Wcale nie tak trudno okreslic redakcjo. Odpowiedz jest krotka i prosta – nie. Takie sumy jakie fundacja czy firma ot tak ładuja w to miasto, przekraczaja ludzie pojecie. Wydaje mi sie ze chociazby za to nalezy im sie zdroworozsadkowe i rzetelne podejscie do calej tej sprawy.

     1. K.M. jeżeli ,,dowody” zagrażają zdrowi lub życiu iluś tysięcy ludzi, to nie są ,,nietykalne” tylko się je utylizuje, zostawiając próbki. wyobraź sobie reaktor w Czernobylu, zostawiony w stanie, jako tuż po awarii, no bo trzeba proces sądowy skończyć…Skończ Waść i przestań bredzić.

      1. Nie bede wchodzic w spory z kim kto podpisuje sie mianem Komuch i wypraszam sobie protekcjonalne podejscie. Ale skoro jestes tak bardzo przekonany o tym co piszesz, to moze przedstaw swoj postulat prokuraturze ktora wszczela postepowanie i wydała zakaz jakiejkolwiek utylizacji.

       1. @K.M. postulaty przedstawiam tobie: reforma prokuratury jest bardzo prosta; 1) na prokuratora od rejonowego/grodzkiego do Naczelnego wybierają obywatele, każdego absolwenta wydziału prawa z dyplomem najmniej magisterskim i mającego ukończone 35 lat, ale nie mającego ukończonych 70, na czteroletnią kadencję. Jeśli prokurator zawiedzie wyborców, nie zostanie wybrany. Proste jak budowa cepa. zgoda lub niezgoda Rady komisarzy eurounijnych, nie jest do niczego potrzebna przy reformie prokuratur w Polsce, no bo nie ma czegoś takiego, jak ,,niezależność prokuratorska”. Zgoda Parlamentu Unijnego też nie jest polskiemu rządowi potrzebna, no bo o ustroju sądów decyduje ustawa, tak stanowi Polska Konstytucja.

       2. @K.M. Postulat nr 2 to czteroletnia kadencja sędziowska dla każdego absolwenta wydziału prawa i skończonych 35, ale nie ukończonych 70, wyborach robionych przez nas, obywateli, od sądów grodzkich do Najwyższego i Tryb. Kon.
        Cała Władza w Ręce Ludu! @K.M. :D

     2. Nikt nie napisał, że uprzątnięcie ma być następnego dnia, stwierdzamy jedynie, iż to na razie deklaracja. Ewentualne inne pabianickie śmieci nie były widoczne gołym okiem, a odpadów Aflofarmu pełno. To ponadto firma z tzw. świecznika.Zastanawiające są też powiązania spółki z Pabianic z właścicielami firmy S., O czym od razu napisaliśmy. Nie zadawać pytań, dlatego że Aflofarm angażuje się w przedsięwzięcia na rzecz Pabianic? Chyba nieporozumienie…

      1. Absolutnie nie zostalo nigdzie napisane aby nie zadawac pytan – prosze czytac ze zrozumieniem. Media po to sa, zeby pytac i informowac, ale wydaje mi sie ze druga podstawowa cecha zawodu dziennikarza jest bezstronnosc czy tez rzetelnosc dziennikarska. Czego w artykułach pabianickich mediow zdecydowanie brakuje. Konczac nasze bezsensowe spory, mam nadzieje, ze cala ta sprawa zakonczy sie szybko i dobrze przede wszystkim dla ludzi mieszkajacych w okolicach tych wysypisk. Czy posprzata to aflofarm czy ktos inny, nieistotne. Byle zrobili to mozliwie szybko i bez kolejnego narazania ludzi.

       1. Zamast utyskiwać i uogólniać radzimy obiektywnie docenić nasze działania. Na gruncie prasowym w Pabianicach robimy bowiem coś absolutnie unikalnego – mimo rozmaitych kłód rzucanych pod nogi, bardzo często kosztem wielu wyrzeczeń. Płyniemy pod prąd, niezależnie od interesów różnych partii czy miejscowych koterii. Dlaczego? Odpowiedż jest prosta: taka jest rola dziennikarza. Artykuł o groźnych odpadach jest bezstronny, rzetelny, oparty na faktach, czaso i pracochłonny. Szeroko zostało przedstawione stanowisko “Aflofarmu”, a cel społeczny publikacji nad wyraz wskazany. W tekście nie ma żadnych oskarżeń. To zadanie dla prokuratury. Serdecznie zapraszamy do lektury naszych artykułów. Można znależć prawdziwe perełki, niedostępne w innych pabianickich mediach. Wiele tematów (powód zostawiamy inteligencji czytelników) wypływa tylko u nas. Pozdrawiamy.

        1. Haha, redakcjo z wami to smiech na sali. Zamiast “utystykiwac” mowi sie “utyskiwac”. Ale co ja tam wiem, jestym tylko po technikum, a wy wielcy redaktorzy moze nawet po studiach. Tylko raczej nie humanistycznych. Zamiast do sporow, bardziej przykladajcie sie do jakosci waszych tekstow, bo czesto blad na bledzie. A te wasze perełki, to chyba tylko wyssane z palca, dlatego inne media pabianickie o tym nie pisza:D peace&love

        2. Nie “chyba”, ale na pewno @Pioter upał sieje spustoszenie w mózgu. Zmiany nieodwracalne.

        3. @pabianice.tv Ehh nie wiedzialem ze z wami tak zle. W takim razie bardzo mi was szkoda i popelniane przez redakcje “byki” sa w pelni uzasadnione. Jak poprosicie Mr. F. to moze wesprze was finansowo i da się to leczyć? Ciagle peace&love!

     3. Pisze Pani/ Pan nieprawdę, że śmieci nie można ruszyć. Nie ma żadnych przeciwskazań ze strony prokuratury. Byliśmy na wysypisku, o czym piszemy w tekście z 17 lipca. https://pabianice.tv/toksyczne-odpady-na-wysypiskach-apelujemy-do-rodziny-furmanow/. Pani/ Pan nie chce tego zauważyć… Gdybyśmy mieli wiedzę na temat ew. śmieci z innych pabianickich spółek, to byśmy o tym napisali. To my 17 lipca napisaliśmy, że są też inne śmieci. Ten tekst został nim podlinkowany. Przed nami nikt nie podał, że są tam odpady wyprodukowane przez “Aflofarm” Po nas tylko współpracujące z nami w sprawie składowiska – samorządowe medium z Aleksandrowa Łódzkiego. Stąd Pani/Pana zdanie: “Inne medialne źródła wskazuja, że poza śmieciami Aflofarmu jest tam wiele innych firm” jest z gruntu fałszywe.

Comments are closed.