KOMUNIKACJA

Prezydent Łodzi zmienia zdanie w sprawie podmiejskich tramwajów!

W kwietniu ujawniliśmy bulwersujące pismo prezydent Łodzi, w którym proponuje podłódzkim gminom, by zastąpiły tramwaje elektrycznymi autobusami. Jest sygnał, że chce się z tego wycofać.

Władze Łodzi zamierzają zlecić przygotowanie koreferatu do studium wykonalności inwestycji Łódzki Tramwaj Metropolitalny – poinformował właśnie portal transportpubliczny.pl. Wszystkie gminy zadeklarowały już chęć współfinansowania tego dokumentu. Za wcześnie jednak, by odtrąbić ocalenie podmiejskich linii. Według Piotra Wasiaka z Zarządu Inwestycji Miejskich w łódzkim magistracie trudno oceniać szansę realizacji ŁTM. Nie wiadomo dokładnie, kiedy powstanie dokument.

Portal zastanawia się, czy przeprowadzenie wspólnej inwestycji wciąż jest jeszcze możliwe. Część samorządów, w tym Pabianice i Ksawerów, rozpoczęła już bowiem niezależne poszukiwania środków na niezbędny remont zdegradowanej infrastruktury (pisaliśmy o tym m.in. TUTAJ). Wiadomo już, że wniosek przeszedł pozytywnie ocenę formalną. Prezydent Grzegorz Mackiewicz jest zdania, że podjęte przez Pabianice i Ksawerów starania nie wykluczają udziału w ŁTM, jeśli ta koncepcja powróci. Łódzka inicjatywa wydaje się być tego pierwszą jaskółką.

Przypomnijmy, że nasza kwietniowa publikacja wywołała burzę, aktywizując rozmaite środowiska. Rozpoczęło się pospolite ruszenie. Zbiórkę podpisów pod petycją do prezydent Zdanowskiej rozpoczął Instytut Spraw Obywatelskich. Poseł Łukasz Rzepecki skrytykował pomysł “likwidacyjny” prezydent Łodzi (czytaj tutaj).

W czerwcu na konferencji prasowej senator PiS Maciej Łuczak oznajmił, że „Jeśli będzie wola ze strony prezydenta Mackiewicza, to będziemy gotowi pomóc”. Prezydent Pabianic poinformował o wysłaniu do wszystkich parlamentarzystów regionu pisma z prośbą o pomoc oraz o aplikacji do nowego rządowego programu, mającego usprawnić transport w aglomeracji łódzkiej.

Obecnie trwa awaryjna naprawa sieci trakcyjnej, co umożliwi funkcjonowanie linii 41 najwyżej przez 2 lata. Na gruntowny remont potrzeba ok. 146 mln zł (taką wartość ogólną podano w projekcie do RPO).

Nasz komentarz

Dobrze, że Hanna Zdanowska zaczyna zauważać rolę tramwaju w aglomeracji oraz zalety tego środka transportu. Nie licytujmy się, co jest lepsze: autobus czy tramwaj, bo to jak dyskusja o przewadze świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. Porządny tramwaj nie wyklucza ekologicznego autobusu i odwrotnie. Oba rozwiązania mogą się znakomicie uzupełniać i dynamizować rozwój regionu.