FAKTY

Prezydent ma zastrzeżenia do kontroli CBA

Szef CBA Ernest Bejda analizuje uwagi Grzegorza Mackiewicza.

CBA prowadziło kontrolę w Urzędzie Miejskim w Pabianicach od lipca 2018 do lutego 2019 (CZYTAJ TUTAJ). Postępowanie obejmowało sprawdzenie procedur dotyczących termomodernizacji budynków użyteczności publicznej w ramach przedsięwzięcia pt. “Poprawa efektywności i wykorzystania energii w budynkach użyteczności publicznej Gminy Miejskiej Pabianice”. Remont 11 obiektów (szkół, przedszkoli, gimnazjum i żłobka) to jeden ze sztandarowych projektów Grzegorza Mackiewicza.

Obecnie trwają czynności pokontrolne, określone w art. 45 ustawy o CBA. Mówią m.in. o możliwości wniesienia zastrzeżeń do protokołu kontroli, następnie ich rozpatrzeniu przez szefa CBA i dokonaniu ewentualnych zmian w protokole. Prezydent podpisał ten dokument, ale sformułował zastrzeżenia odnośnie raportu agentów. Obecnie są one rozpatrywane. Uwagi Urzędu Miejskiego mogą w całości lub części zostać uwzględnione, a wtedy protokół zostanie zmodyfikowany. Czas na analizę wyjaśnień jednostek kontrolowanych nie jest określony.

Z uwagi na to, że procedury pokontrolne nie zostały jeszcze wyczerpane, CBA nie udostępnia protokołu. Na informację, czy ustalenia agentów trafią np. do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych czy do prokuratury, musimy jeszcze poczekać. Ratusz może, ale nie musi upubliczniać dokumentu przed zakończeniem całego przedsięwzięcia.

***

Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) jest służbą specjalną powołaną do zwalczania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także do zwalczania działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa.

5 komentarzy do “Prezydent ma zastrzeżenia do kontroli CBA

  1. Ciekawe czy znów będzie trzeba poręczać.? O ile nie braknie poręczających?

  2. ja bym na miejscu redakcji poprosił jednego Pana piszącego w tzw. social media pod nickiem swojej żony o wywiad, wówczas wszystkie Wasze pytania nie pozostałyby bez odpowiedzi. Innymi słowy ktoś za was by powiedział, co już wiecie, ale nie możecie napisać.Po co ta szopka?po co to grillowanie

    1. Kargul przestań marudzić. Wystarczy, że obecny dysponent pisma od CBA przez matołków zwany prezydentem przestanie smrodzić smutami i obsrywać portki z przerażenia przed jego publikacją.

    2. Czekamy na zamknięcie całej procedury. Informujemy o kolejnych etapach. Dla czyletnika w danym momencie istotne jest to, że prezydent złożył zastrzeżenia, więc rozumie teraz, dlaczego, choć kontrola została zakończona, CBA nie ujawnia jej wyników. Bezzasadna wydaje się w tym momencie rozmowa nawet z prawnuczką Breżniewa pod nickiem Arsene Lupin.

Comments are closed.