KOMUNIKACJA

Prezydent o zawieszeniu tramwaju: Zawiodłem się na MPK

Tramwaj ma wrócić do nas we wrześniu, ale na jak długo?

Pełen napięcia przebieg miała dzisiejsza, zwołana w trybie pilnym konferencja prasowa. Powód: decyzja MPK o zawieszeniu linii „41” od niedzieli, 14 maja – jako pierwsi poinformowaliśmy o tym TUTAJ.

Prezydent Grzegorz Mackiewicz przekonywał, że wiadomość o zawieszeniu kursów z powodu katastrofalnego stanu trakcji spadła na niego dziś (12 maja) niczym grom z jasnego nieba. Nie wie, kto personalnie podjął taką decyzję, nie ma w tej sprawie stanowiska Urzędu Miasta Łodzi, a zwłaszcza stanowiska organizatora transportu Zarządu Dróg i Transportu, z którym miasta ma podpisaną umowę.

– Wczoraj został ogłoszony przetarg na awaryjną naprawę trakcji. Do czasu rozpoczęcia prac, latem tramwaj miał kursować – zaznaczył prezydent i dodał: – Jestem zawiedziony nagłą i radykalną decyzją przewoźnika. Chcę wierzyć, że jedynym powodem zawieszenia kursów przez MPK jest troska o bezpieczeństwo. Towarzyszący mu wójt Ksawerowa Adam Topolski poczuł się, jak stwierdził, „wręcz oszukany”.

Niezależnie od zaskoczenia prezydenta, od niedzieli łódzki ZDiT uruchomi autobusową komunikację zastępczą [ZOBACZ KOMUNIKAT MPK]. Nasze służby miejskie zajęły się organizowaniem punków przesiadkowych w nowych warunkach.

Kryzys tramwajowy w skrócie:

– W grudniu ub. roku poinformowaliśmy o ciągłych awariach i związanych z tym problemach pasażerów – czytaj tutaj.

– W styczniu br. MPK zapowiada, że jeśli pabianickie władze nie podejmą działań remontowych, wstrzyma u nas ruch tramwajów. Powodem alarmu jest katastrofalny stan torowiska. Wydłuża się czas przejazdu, ale: „zwolnienie nawet do 10 km/h, może nie być wystarczającym środkiem ostrożności, rozważanym scenariuszem jest więc zaprzestanie obsługi podmiejskiej linii”. Kontrola ujawniła liczne wybrzuszenia boczne, zapadnięcia, rozszerzenia toru, brak mocowań szyn i ubytki w jezdni. Czy prezydent Pabianic przejmie się realnym zagrożeniem katastrofy? Postanowiliśmy przyjrzeć się, jak jeździ nasz tramwaj.

– Prezydent Pabianic i wójt Ksawerowa postanawiają pozyskać pieniądze w trybie konkursowym w Urzędzie Marszałkowskim (z Regionalnego Programu Operacyjnego). To będzie szalenie trudne zadanie. Na remont linii 41 potrzeba ponad 125 milionów zł, a pula z RPO dla całego województwa wynosi 116 mln zł.

– Okazało się, że do dalszego użytkowania nie nadaje się trakcja na odcinku pabianickim (od Wiejskiej do Małego Skrętu). „Taki stan techniczny infrastruktury tramwajowej, będący zagrożeniem dla prowadzących i podróżnych, całkowicie wyklucza dalsze prowadzenie trakcji tramwajowej na tym odcinku. Organizator komunikacji oraz właściciele tej infrastruktury winni podjąć natychmiastowe działania w celu poprawy parametrów technicznych trakcji. Niepodjęcie takich działań spowoduje, że z dniem 1 maja 2017 roku MPK Łódź zawiesi komunikację tramwajową na tym odcinku do czasu usunięcia wspomnianych zagrożeń” – czytamy w treści.

– Nasz portal pabianice.tv ujawnia kontrowersyjny pomysł prezydent Hanny Zdanowskiej, polegający na likwidacji podmiejskich linii tramwajowych i zastąpienia ich elektrobusami. Temat podchwytują inne media. Rośnie rzesza obrońców tramwaju – TUTAJ o buncie, a TUTAJ o petycji.

Prezydent wprowadza w błąd radnych: „Ja mogę państwu powiedzieć, że zgodnie z ustaleniami, jakie były poczynione trzy tygodnie temu w obecności pani prezydent Łodzi, jak i również wójta Ksawerowa, do momentu rozstrzygnięcia konkursu w Urzędzie Marszałkowskim tramwaj będzie funkcjonował w taki sposób, jak funkcjonuje w chwili obecnej. (…) kiedy będziemy wiedzieli, jakie są dalsze postępowania w zakresie uzyskania dofinansowania na remont, a tak naprawdę budowę tramwaju, wtedy będziemy podejmować stosowne decyzje – czy też będziemy tę sieć naprawiać i utrzymywać do momentu inwestycji czy też zastąpimy tę komunikację komunikacją autobusową, o czym przekazywałem państwu informacje w momencie gdy wchodziliśmy w projekt w styczniu tego roku”.

– MPK zawiesiło decyzję o wstrzymaniu kursowania na linii 41 do czasu wyników ustaleń specjalnej komisji. W jej skład wejdą: przedstawiciel MPK, Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi, prezydent Pabianic i szefowie innych gmin tramwajowych. Konkrety mają paść 8 maja.

– Okazuje się, że nie ma mowy o funkcjonowaniu linii w obecnym kształcie, o czym wcześniej przekonywał prezydent. Musi zostać przeprowadzony awaryjny, szybki remont trakcji. Zbierają się radni i jednogłośnie zatwierdzają przesunięcia w budżecie na 700 tys.

Kryzys tramwajowy wydaje się być zażegnany…

3 komentarze do “Prezydent o zawieszeniu tramwaju: Zawiodłem się na MPK

  1. Czego ten facet się dziwi? O potrzebie remontu torowiska mówiło się jeszcze za czasów prezydenta Bernera, zatem przez ponad 10 lat trzech kolejnych prezydentów nic nie zrobiło w kierunku naprawy stanu torowiska. Więc się doigraliśmy jako obywatele tego miasta, bo przecież pan prezydent do Łodzi będzie sobie autkiem jeździł…Nie ma PKS-ów, busy są coraz droższe, a nie dojeżdżają do Dworca Fabrycznego jak kiedyś…Nie dziwię się tym, którzy decydują się na wyprowadzkę do Łodzi

  2. Po co ta panika? Ważne aby częstotliwość była zachowana. Dla mnie jest lepszy autobus niż telepiący się tramwaj.

Comments are closed.